Автор Тема: Ретро Колите в България - Снимки  (Прочетена 2178630 пъти)

0 Потребители и 11 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 24, 2014, 14:43:49
Отговор #3420

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Данчо, браво, за броните си наблюдателен каква версия са, ама не точно тях имах предвид, а нещо наблизо до тях.
Подказка, вгледайте се около фаровете.
Там нещо не е наред, или по-точно липсва каквото трябва да има.
А това нещо, всъщност неща, и при УС и Евроверсиите на 2-ра серия ги има...  ;D

Всъщност това с броните не е точно така. Поразгледах по-детайлно снимки с различни модели, само при по-ранните първи фази са от две части, при друга част пък са цяла броня. Реалната разлика м/у първа и втора фаза, поне визуално в купето е във фаровете и по-точно дизайнът им. При ранните модели са вертикални като твоята и се получва нещо като ниша или джоб м/у скосеният капак и калника, а при втора фаза фаровете вече са полегати спазващи аеродинамичната линия на целият силует на колата :)

Декември 24, 2014, 23:15:06
Отговор #3421

Неактивен vessomitkov

  • Публикации: 739
Два Мерцедеса. Снимах ги преди седмици, но чак сега ги качвам.  :)



Декември 25, 2014, 15:49:11
Отговор #3422

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
За съжаление телефонът ми не може да пресъздаде пълният блясък на тази много поддържана Ладичка, а собственикът й не мисли да я продава, а само да я поддържа с годините  8))



« Последна редакция: Декември 25, 2014, 15:51:14 от dan4oteto »

Декември 26, 2014, 11:46:33
Отговор #3423

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Един Крайслер, който от скоро се бори с тяснотията в града ми :) или поне аз лично съм го виждал 2 пъти до сега през последния месец.




Декември 26, 2014, 13:00:13
Отговор #3424

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 546
Може да е 2 врати, но е още едно багажно зад Пежото. Като гледам май и предницата му е по на пред от комбито :D
0890192949 / 0887192949

Декември 26, 2014, 13:54:46
Отговор #3425

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18207
  • Йордан Георгиев
Може да е 2 врати, но е още едно багажно зад Пежото. Като гледам май и предницата му е по на пред от комбито :D

хаха да, имай в предвид, че тоя с Пежото е спрял бая далеч от предпазната ограда, а аз лично бях отишъл в Пикадили и отдалече зад Пежото виждах нещо да стътрчи с метър/метър и половина пред нормалните коли  ;D

Декември 26, 2014, 14:39:55
Отговор #3426

Неактивен Daniel

  • Публикации: 302
Този Крайслер Кордоба си има тема в американския форум  :)
Харесвам много такива двуврати американки, до които разни семейни комбита изглеждат като полско фиатче.
« Последна редакция: Декември 26, 2014, 14:45:29 от Daniel »
Rover 400 2.0 SDI '98 & 25 2.0 iTD '03
20T2N = Two litres of pure troublemaker!

Декември 26, 2014, 15:21:25
Отговор #3427

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Италианците,че са напред с дизайна не е тайна,но въпросния Павел Хушек,може да е от ЧССР,но е работил първо за БМВ,а по-късно за италиански дизайнерски компании.Почти цялата му кариера на дизайнер е минала в Италия,а това че е рисувал Шкоди означава ли,че трябва да работи за Шкода?Има съвместни проекти с Нуцо Бертоне, а крайния продукт носи името на съответната компания, в случая Бертоне. Хайде да вземете да слезете на земята.

Ха, италианците били напред с дизайна.  :shy:
Е от това по снизходителен израз, няма накъде.
Че то на думите Автодизайн и Италия може направо по принцип едно голямо равенство да сложим, и да приключим темата.

Иначе, мани разни там куртоазни снимки с големите шефове Серджо и Джоржето, ако правилно ги различавам, при това правени на много по-късни автоизложения от спрямо периода на 60-те години /така както гледам горната е от 80-те, а долната снимка е през 90-те години правена/, а дай по-сериозни линкове или някакви сканирания на статии за тоя Йежи.

Особено пък през 80-те, още преди Бертоне да получат контракта за екстериора на Фаворита, и чехите тогава яко търсят кой ще да върти дизайна на новия им революционен модел, ясно е, че всякакви видни служители на Шкода като този чичка, ще се срещат по автоизложенията, и се снимат разбира се, с разните директори на италианските дизайнерски къщи.

Та ако все пак ще водим нали някаква по-сериозна дискусия кой е папа и кой кардинал, дай линкчета да видим нещо по темата, и по възможност не от чешки източници, които естествено, че биха били пристрастни към него.
Иначе във Википенията /която аз не я преценявам за много меродавна де/, на името Павел Хушек няма никакви регистрации и статии, което и в някаква степен говори за значимостта му в професията му, или пък всъщност за липсата на международна поне, такава.

Въобще и титулуването- съвместни проекти,  :)) е бих казал, доста изсветкан израз за бачкането на някой в дадена фирма, ако и въобще дори този чех да е бил нает за чертожник или там все едно за каква дейност, особено пък в някой от сериозните концерни производители на коли или дизайн къщи като Пининфарина и Бертоне.
Правилно е да се каже, че примерно фирмата ФИАТ е имала съвместни проекти с Бертоне, нали, докато за хора на заплата и там служители, израза- съвместна дейност, може да го коментираме само пак от смешната му страна.

Така че да се каже, че някой си има съвместен проект с великия /не само като дизайнер, ами и като организатор и предприемач в областта си Нучо/, звучи мегаломански дори ако си звезда от ранга на Марчело Гандини или също младия тогава, още даващ наемно труда си до средата на 60-те год, Джуджиаро.
Пък даже и да го сложим тоя етикет върху просто някой от сигурно поне няколкостотинте редови дизайн служители на фирмата, назначени в течение на почти 100 годишната и дейност, пак е несериозно дори за обсъждане.

Ако пък въпросния там чехословак беше голяма звезда в орбитата на Бертоне, или където и да е другаде, особено пък при толкова разчепкана медийно и открита като дизайн история фирма като БМВ, определено специализираните списания и книги за дизайн щяха да го споменават адекватно на различни места и в печатаната литература, и разбира се, в Нета.

А това че колите излизат с логото само на дизайн къщите е ясно, няма какво да се споменава.
Но пък е и ясно, чия е заслугата около основното проектиране на интериорен или екстериорен дизайн, или пък кой е бил шеф на дизайнерския екип, извършил такива проекти в големите фирми.
Особено за знакови и популярни модели, тия неща рано или късно се изясняват и получават публичност.

А какво конкретно при БМВ е разработил, интересно?
Че то за всичките им модели от Новата класа от 1961 година насам, се знае даже и кой им е правил и отделно тасовете на колелата даже, камо ли пък нещо по-съществено.
И сред многото такива инфота /па само за дизайн историята и разработките на БМВ моделите аз лично имам таман 4-5 различни книги в къщи/, не съм срещал дори полъх от никакви там чешки имена.
Разни французи, италианци, германци, евреи даже,  ;) яко са се трудели при БМВ, и всичките с по-сериозен принос от тях са известни и на специалистите, а и на лаиците като нас.

Не че по принцип в развитието на автопроектирането не е имало скрити таланти де, които чак в последните години стават популярни и въобще им се разбират имената.
Както например, така доскоро беше отн. неизвестен за по-широката публика допреди епохата на Интернет, един италиански авточертожник в Пининфарина- Алдо Бровароне, страхотен самобитен талант.
За него чак в посл. 10-15 години се разбра, че той е действителния автор на дизайна на такава икона Студията Дино 206 ГТ, и последвалия я сериен модел, както и на други тогавашни Ферари, и съотв. и Пинифарина модели.

Та ако има нещо подобно за тоя Йежи или там какъв беше, дай линкове да видим какво пише за него.
И ако няма много такова инфо дори и само по Нета, значи че общо взето махленски и пристрастно регионално ще си говорим тук.
Така че тоя чех /като махнем всякакви уж проекти-рисунки, дето всеки авточертожник прави добре/, какво се знае че като краен продукт е направил основно той от разните гами на моделите, лансирани от италианските автофирми през 60-те години.

А погледнато встрани, популярната и достоверна информация конкретно за 850 Спидер модела е, че болшинството от екстериорния му дизайн е извършен от работилия тогава в Бертоне- Джорджето Джуджиаро, както може да се види от тоя линк, и от подлинковете към статията.

http://en.wikipedia.org/wiki/Giorgetto_Giugiaro





« Последна редакция: Декември 26, 2014, 16:15:29 от USfan »

Декември 26, 2014, 16:05:53
Отговор #3428

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Всъщност това с броните не е точно така. Поразгледах по-детайлно снимки с различни модели, само при по-ранните първи фази са от две части, при друга част пък са цяла броня. Реалната разлика м/у първа и втора фаза, поне визуално в купето е във фаровете и по-точно дизайнът им. При ранните модели са вертикални като твоята и се получва нещо като ниша или джоб м/у скосеният капак и калника, а при втора фаза фаровете вече са полегати спазващи аеродинамичната линия на целият силует на колата :)

А така, наблюдателен си за фаровете.  :D
Ами я сега виж във моите 2-ра фаза вдлъбнати фарове, какво точно там им е окепазено, или даже всъщност липсва?  ;)

Декември 26, 2014, 16:38:32
Отговор #3429

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
Людмиле, на снимката с х 1/9 си като Васил Найденов.Едвам те познах.

Хах, както вика един приятел, едно време бяхме млади и красиви, а сега останахме само с- И.  ;)
Ама щом си ми фен на прическата, ето още няколко снимки от онова време, дето съм се изтъпанил с бухналата ми коса,  O:-)  в тия 2 различни версии Поршета- 911 Спийсър и 930 турбо.
Те бяха в една за Екзотик коли Автокъща в Германия, откоято си купих през 1991 година моето първо Бертоне Х1/9.
Е, Бертонето беше с в тоя салон с дистанция най евтината им кола от портфолиото им, но пък все пак не най грозната.

Иначе, като стана въпрос за задно моторни коли покрай тия детски на размерчета Фиати, а и покрай тия снимки, се сетих, че много години по-късно от тия снимки, успях да внеса от Канада, и да докарам в България второто като бройка внесено у нас въобще, оригинална първа серия 930 турбо.
Беше модел купе /както повечето такива ранни Поршета Карери турбо/, а на цвят синйо, със синя кожа салон.
Но бях принуден за съжаление да го продам след няколко месеца престой в БГ, понеже беше кола купена с мой приятел партийно за бизнес, а и беше необмитена за БГ.
Още съжалявам, че нямах достатъчно пари да задържа това толкова рядко за БГ задномоторно Порше. Беше отн. охлузено на вид, и с присадени 5 ръчни скорости /беше 1986 год. модел, и затова оригинално още само с 4 скоростна кутия/ но пък беше без ръжди и стегнат на каросерия за Г-модел 911.
След безуспешно търсене на клиент у нас, го реекспортирах заради митата, и продадох в Словения.
Та, ако някой знае някъде да се подарява у нас е такъв Спийдстер 911, или такова 930 турбо, да свирка, приемаме подаръка.  :))


« Последна редакция: Декември 26, 2014, 16:43:12 от USfan »