Автор Тема: Peugeot 504 1972 г.  (Прочетена 17881 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 30, 2011, 01:12:51
Прочетена 17881 пъти

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Привет, господа и дами. Създавам тази тема с надеждата, че ще бъде от полза както на мен (предимно), така и на други индивиди, дръзнали да се захванат с подобно творение на френската автомобилна промишленост. М, не очаквайте от мен, богат снимков мат`риал.  Първо ще дам малко суха теория, малко история и повече флууд, а след това лека-полека ще позакичвам със снимки. Поне това, което съм правил. А, то не е много и не съм изпадал в грандомански реставрационни цикли. Тия цикли, аз не ги ща. Въпреки, че обичам крайния резултат, когато е кадърно зипипан. Както и да е. Искам да Ви представя, едно скромно Пежо от среден клас.  Дошло на бял свят в един слънчев Майски ден през не много далечната 1972-ра година. Казва се ,,Белинда". 

А, бях се зарекъл да купувам BMW E28 турбо-дизел или Мерцедес W123-280. Е, Божа работа и късмет. Не съжалявам.

Преди около месец се сдобих с въпросната архаична, самоходна конструкция от френски произход. Случи се напълно случайно, купих го от един доктор. Като цяло е цялостна.  :)) Без липси, с оригинална боя и тапицерия, със запазен хром, за годините си перфектно купе, изрядна ходова част и щаден мотор. Видя ми се добра основа да направя от това немърдало няколко години Пежо, нормален ежедневен автомобил, участващ активно в съвременния трафик. Е, вече минахме около 2000 км., имахме досадни проблеми (от застоя), но като цяло твърдя, че определено има класна возия, изключително леко управление, дълги скорости и неподозирано добра динамика, съчетана с нетипична за такава ДВГ технология, икономия на гориво. В следващите редове ще разкажа по-подробно.

Някога, в средата на месец Май през 1972-ра година, от завода излиза въпросният автомобил, цвят ,,слонова кост", със кафяв кожен салон, редови 4-цилиндров бензинов двигател, 2000 куб.см., 94-96 к.с. (някъде там). Което за по-запознатите ще подсети за най-хубавото в тази кола - механичният карбуратор марка ,,Солекс", контактната запалителна система и мембранната горивна помпа. Никакви механични инжекциони, никакви електроники и прочие Капитализми. Колата не е нищо особено, като оборудване. Няма климатик, няма ел.стъкла, няма шибидах, няма ляти джанти, няма хидравличен усилвател на волана. С две думи- някакъв базов модел с приятен мотор. За негово си време.

Същата година, през месец Декември, сравнително млад доктор купува въпросната кола. Чисто нова от Кореком в град София. Има голяма страст към чудото ,,автомобил" и не искал да притежава Соц. ,,недомислица", както той ги нарича. Понеже излиза многократно извън границите на Народна република България, успява да види бял свят. Обикаля половината планета, работи и специализира из множество държави. Там, той усетил, каква е разликата между предлаганите масово коли в родината си и другите, които са извън предела на Съюзът. Твърдо решил, каква кола иска да кара. Изборът бил ясен - Мерцедес 220 Дизел. Това става в края на 60-те и началото на 70-те години. Връща се в България от чужбина и веднага записва за Мерцедес от Кореком. Няколко човека преди него, Държавно учреждение с връзки и наглост му отмъкват возилото - маслено зелено, кожен салон, множество хром, екстри, бе чисто нова кола, внос. Тогава му остава последен избор, 2 вариянта. Волво и Пежо. Вслушвайки се в гласове и съвети на хора от ,,Бял свят", той решава да закупи Пежо 504. Още в денят на купуването - щастлив и внимателен, докарва на ход лъскавата платноходка до град Пловдив, където живее. Следват радостни възгласи от семейството, радост, щастие, завист от недобронамерени съседи и голям кеф на доктора. Събрали се 2 махали да гледат ,,к`во туй нещу". Следва цялостно, яко, дебело, богато намазване на колата със корабен грунд отдолу - под, калници, подкалници ,прагове, пружини, носачи, чак картера на мотора е богато намазан....и напукан вече, в сегашно време. След това, колата веднага бива съхранявана в отоплен, проветрив гараж. Идва период, когато докторът и жена му работят в чужбина. А, колата (Белинда) - и тя със тях. Няколко пъти ходят до Либия, Куба и други чужди страни, пак се връщат в България. От чужбина се закупуват множество филтри, хубави масла, части, семеринги, уплътнения и прочие дефицитни радости. За нещастие, обаче, Докторът почива и колата прекратява своя път. Остава съхранена в нейния гараж. Тогава, през 1988-1989-та година, неговият син, също лекар (Доктор 2)- започва да кара отново колата, оставена му като наследство от баща му. В този момент, пробегът на автомобила съставлява 43 000 км. Така, Доктор-2 ползва возилото до 2008-ма година, когато под силен натиск от жена си, решава да купи други нова кола, а сегашната заветна - да продаде. По този начин, архаичната ценност става излишна и остава в застой от 2008-ма година до 2010. Тоест - до преди месец.

Аз, дълго си търсех донор за едно друго Пежо - 505. И случайно открих тази. Директно го набелязах за донор на двигател, окачване и прочие карантия. Дреме ми на оная работа - разкоствам го веднага с оксижена. Звъннах, чухме се, видяхме се с Доктор-2. Заведе ме при колата. А, тя стоеше. Стоеше и чакаше. Цели 2 години под слънце, жега, дъжд, сняг и студ. Вече не беше същата лъскава, кремава лодка, която дълго почива в гаража, старателно обгрижвана от Докторът. Сега представлява, избеляла, овехтяла с множество следи от времето безжизнена купчина, 1300 кила желязо. Но, все още не беше тотален брак. Под избелялата боя, под леко ръждясалите местенца и под тоновете мръсотия се криеше истината. За почти 40 години, общият пробег съставлява 77 000 км. Невероятно право, стегнато и здраво купе с досадни забележки. Перфектно запазена ходова част, непокътната спирачна система, напълно годна и читава механика. Двигателят - много щаден, архаичен мъртвец, чакащ мирисът на прясен бензин и стотин Ампера, които да го размърдат. Тук приказката свършва. 

Сега реалността.  Отидохме при колата, а тя стоеше там. Беше се окопала до джантите в почвата. Спаднали гуми, мръсна до припадък, гледайки ме обещаващо с 2-та си жълти фара и лъскав хром. Метлата, изринах снегът, отворих я и седнах. Големия тънък волан, нежния скоростен лост, никелирани джаджи по таблото, красивите уредчета със мързеливи стрелкички. Педалите далече, удобни, ергономични....човешки. Не ми се занимаваше с глупости. Поисках да я подкарам. Налях веднага вода, сложих акумулатор, подкачих 5 годишен бензин със скапаната помпа, чукнах педала на газта 4 пъти, дръпнах леко смукача, завъртях директно ключа и запалих. Двигателя заработи почти веднага и не беше трудно. Много тих, безшумен и балансиран. Не, нещо не беше наред. Чудих се, как ДВГ с долен разпредвал, тижи и прочие схема на газоразпределение, може да работи толкова плътно, неусетно - СТУДЕН. Което се оказа действително ненормално. Проблем, който отстраних в последствие. Ще го описвам по-нататък.

Понеже, Пежото има АГУ, с която е минала към 5000 км. за няколко години, някой се беше опитвал да я пали на бензин. Обаче, маркучът вместо през бензиновото клапанче - беше навряно директно в помпата. И аз, понеже отмерак да я подкарам - тръгнах едновременно на газ и бензин. Докато беше студена, ОК. Но, започвайки да позагрява - започваше все повече да не иска да върви. Когато загря явно достатъчно, изобщо изгуби ниски обороти. И угаснах на светофар. Не щя да запали и това е. Ядосах се и изпочупих ( толкова бяха вкоравени) всички бензинови маркучи и останах само на газ. Пак не запалих - имаше все още бензин в карбуратора. За щастие, мярнах пробка за източване - източих го. Завъртях и запалих след няколко опита и потеглям. След малко спирам и отново угасвам. Отново няма палене. Отново отварям капакът, отново се цапам и измръзвам. Гледам има гориво, има ток на свещи, но не пали. След малко - пали от раз. Работи 1 минута и сама веднага гасне. И.....няма палене, НЯМА. Не беше времето и мястото да правя ремонти и тепърва да търся нередности. Усетих, че акумулатора се поизтощи, а стартерът от толкова чести пускания започна да загрява и понамирисва на изолация. Какъв дерт - да закъсам с толкова елементарна кола. Пушейки 30-тата цигара, забелязвам, че кабелът на бобината свързан за чукчето не е сам. Еврика! Някой е прекарвал защита и тя дава бобината на МАСА. Но, тази защита се оказа толкова клеясала и разложена, че прави каквото си поиска. Откъснах я тая проклета жица, влезнах вътре, врътнах.....и акумулаторът беше дотук. Това преля границите на всичко днес. За 5 километра - 6 пъти буквално закъсвам. Край. Пуших още 1 цигара и реших, че така освен да изгори читав стартер -друго просто няма начин да стане. Няма да тръгна, няма да потегля, няма да я карам така, не може и не бива в крайна сметка. На помощ веднага се притекоха колеги с Лада и Ситроен. Мина ми ядът и реших да си я дотегля до гаража.  Закачихме Белинда на въже и кротко запъплихме към нас. Там я откачихме и я вкарах в гаража на топло. Взех горещ душ, вечерях и изпаднах в размисъл....колко съм ПРОСТ.  В интерес на истината, мисля, че цялата тая история беше напълно нормална и все нещо трябваше да се случи. Същата вечер:

- изпорязах гадните защити
- промих силно радиатора и цялата охладителна уредба няколко пъти
- регулирах чукче
- разглобих, почистих, подмазах стартерът, след това се тряснах в кревата.

Ден 2-ри.

Намерих и закупих маркуч за долния извод на радиатора, монтирах го.
- подмених всички гумени съединения
- подмених горивни маркучи
- ремонтирах помпа от Лада с нова мембранка, клапанчета и глупости, стана чудесно
- разглобих, изчистих гняста във водната риза на изпарителя и с друга помощ после го настроихме
- почистих известна част от електрическата инсталация
- измих, почистих и намазах елементите на интериорът..... оси, пчели, клони, стари вестници, прах и паяжини
- смени се масло на двигател+ филтър
- смени се масло на трансмисия

И.....двигателя заработи още по-добре. Вече работеше сигурно, стабилно, не гасне, не придърпва. М, приятно изненадан бях - върви леко, силно и тяговито в почти целия диапазон от обороти. Много малко газ трябва, за да върви колата. А, тя се оказа много, много пъргава и .....динамична. Има ряз.  Минах към 200 км. в града.
« Последна редакция: Февруари 06, 2011, 22:38:18 от Тодор Живков »

Януари 30, 2011, 01:33:29
Отговор #1

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Добре дошъл колега ,много запазен автомобил с ИСТОРИЯ .

Преди около два месеца испуснах подобен автомобил с четирите фара и окомплектован за щатите ,за жалост докато се разбере кой точно е собственника и
след като говорих с една дузина хора и определяхме различните цени в един момент автомобила замина за отпадъци в Илиенци в София ....намерих го и в пункта до гарата но за съжаление вече разрязан ....
Радост за очите са такива автомобили .
Поздрави !!! :D :D :D
Centrum Transaxle

Януари 30, 2011, 01:47:11
Отговор #2

Неактивен RadioMixx

  • Публикации: 15
Ей тея хора акъл нямат да режат такива автомобили   :'(

Януари 30, 2011, 11:11:45
Отговор #3

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3485
Колега,добре дошъл.
Белинда е много красива!!!
А знаеш ли за една нейна приятелка,на която й търсят 2 млн долара???
 O0
Пежо 504 на президента на Иран Махмуд Ахмадинеджад се продава:
http://www.infotourism.net/story.php?storyid=6937&name=Naddavaneto+za+staroto+


Януари 30, 2011, 14:13:41
Отговор #4

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Благодаря на всички отзовали се. Обещавам, че ще внеса яснота по повечето страни неща в нея. А, те, не са никак малко. Просто в момента съм натясно с времето. Но, ще видим.  :)

Ако съответните администратори нямат против - ще направя горе в раздела тема, в която ще кача  техническа литература, книжки за 504. В които са описани  подробно и богато абсолютно всякакви параметри, размери, допуски, чертежи и приспособления, необходими за регулировка, поддръжка и евентуално ремонтни дейности по конкретен възел/агрегат/ купе и прочие карантия.  Както и някои интересни брошури.
« Последна редакция: Януари 30, 2011, 14:15:34 от Тодор Живков »

Януари 30, 2011, 14:22:07
Отговор #5

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Администраторите нямат против, даже благодарят!
Ако има проблем с размера на файловете, пишете ми на лично съобщение и ще го качим.
В момента ограничението е 100MB.

Иначе странните неща за мен са това, което привлича внимание и отличава от другите автомобили.
Понякога човек не е очаквал какви екстри и чудатости може да открие в един стар автомобил.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 30, 2011, 17:02:15
Отговор #6

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Поздравления и от мен.
Сега в Пловдив ли е колата?
Гледам снимките са правени на бул 6-ти септември.
Ще ми бъде приятно да я засичам из града.

Януари 30, 2011, 19:38:57
Отговор #7

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Добре дошъл колега, следя темата и от другия форум, поздравления за колата! Как се оправяш с частите, намират ли се лесно и на добри цени?
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 30, 2011, 21:04:30
Отговор #8

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3485
Ако съответните администратори нямат против - ще направя горе в раздела тема, в която ще кача  техническа литература, книжки за 504. В които са описани  подробно и богато абсолютно всякакви параметри, размери, допуски, чертежи и приспособления, необходими за регулировка, поддръжка и евентуално ремонтни дейности по конкретен възел/агрегат/ купе и прочие карантия.  Както и някои интересни брошури.

Как ще имаме против, колега?!
Дори ще ти помогнем! То във "Френски автомобили" най-горе вече има раздел "Техническа литература".
Слагай смело там!
И ако имаш проблеми се обръщаш кам нас.  :)
« Последна редакция: Януари 30, 2011, 21:06:26 от dido1903 »

Февруари 06, 2011, 22:29:24
Отговор #9

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Здравейте. Днес, докато се канех да тръгвам към гребната база за среща, нащракахме с един колега няколко снимчици. Както се вижда, антикорозионните покрития са си свършили работата и ..... вече не са това, което са били.  O:-) На места се вижда оголена чиста боя със покрадваща се ръжда. Без фрапиращи разрушителни гнилочи. Е, нищо не е вечно.  Ясно е - на пролет, като се оправи времето и стане подходящо за такива събития, ще я обърна на една страна и ще се заловя с преглед и богато измазване на пода със една смеска, хем мека-хем пластична.

Две снимки на предни спирачни апарати, готови. Нямам нито време- нито желание сега да изпадам в дълбоки лъскави подробности с тях.  Вярно, щеше да бъде добре да се освежат и изпипат външно, както и на мен ми се иска.  Но, важното беше да се разглобят, измият, почистят, подмажат и сглобят с нови компоненти. И да работят сигурно.

На една от снимките се вижда преден ляв маркуч. М, той е фабричен, както повечето неща в нея. И както ясно си личи, просто се е разложил от старост, раздул се е и овлажнявал около зоната на повреденото място. Категорично за смяна. Дясният беше същият. И той за смяна. Уви - колата е от ранните години на производство и е със система ,,Girling". За нея маркучи, до сега не намерих. Намерих за 505 със същия агрегат, но те използват вече друга марка/тип спирачни апарати ( Bendix) и система. Търсих за по-нови 504, от 80-те години, но и те използват пък 3-ти вид спирачни апарати (Teves и 505 имат със Teves) Респективно на тях, различни са и маркучите. И не са съвместими. Сега опитвам от още едно място да намеря. Ако не стане, ще го мисля. В краен случай, може да направя преходници за тези нови/несъвместими с моите апарати маркучи, които имам.

Снимах предно ляво колело отдолу. Вижда се скъсаното от старост маншонче на лявия накрайник.  :( В прочем, предното окачване има 4 точки за гресиране : 2-та шанира и 2-та накрайника. Те са разглобяеми/ ремонтируеми и им се подменят чарковете вътре. Шарнирът на Макферсона се върти ВЪВ напречното рамо, има пластмасови части, една сферичка, законтряща гайчица, има друга голяма гайка, която стяга цялото съединение....и така-нататък.  Ще се наложи, защото са им вкоравени и напукани маншончетата.  Все съм смятал, че маншонът е 50% от надеждността на едно шарнирно съединение. А, без маншон, нататък знаете какво се случва. А, да сменяш, по-точно ремонтираш шарнир на Пежо 504 е НЕзадоволителна работа. 

- сваля се колелото
- свалят се накладки
- целия спирачен апарат се демонтира от шенкела
- отвива се главината
- демонтира се цялата главина, заедно с диска и все карантия
- всичкото това, за да се демонтира един извит, подсигуряващ щит на предпазната ламарина на диска, който не позволява да се отдели рамото от амортисьора, дори да си отвъртял и разхлабил целия шарнир от гайките му

Другия вариянт е да се отреже подсигурителният издатък и така се спестяват всичките горни операции. Недостатъкът е, че при случай на силно износване/потрошаване/ изваждане на шарнира, както загатнах по-горе, амортисьора директно се отделя от носача. И се получава задължително ПТП. Аз ще го направя по горния дълъг начин. Тъкмо ще измия, гресирам и регулирам предните главини.


« Последна редакция: Февруари 06, 2011, 22:55:56 от Тодор Живков »