Автор Тема: Skoda 130 LR - реплика  (Прочетена 214939 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 27, 2016, 23:40:12
Отговор #530

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Следва... каране, каране и пак каране, стига да се окаже успешна операцията по настройка на карбовете. Днес колата отиде на майстор с подходящо оборудване за синхронизацията им /живачен уред/, който постигна голям напредък, но все пак останаха детонации /гърмежи/. Затова колата ще пренощува при него, та утре да провери на студено клапаните, свещите и компресията въпреки, че всички тези неща са правени съвсем скоро, а свещите са нови и качествени... чакам диагнозата.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 28, 2016, 12:22:18
Отговор #531

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Ако въпросът касаеше и външния вид - тъй като за момента наистина нямам финансовата възможност за нова боя с качествена подготовка, имах идея като временно /уж :)/ решение едно по-сериозно полиране при специалист след консултация с него относно възможния резултат. След това евентуално стикерите, дето ги мъдрихме докато колата беше още при Кирчо. Ако се окаже, че състоянието на боята в момента обезсмисля инвестиция в полирането й, смятам да приложа само по-олектотен комплект дискретни стикери за челното стъкло и сенника над задното /или задната маска/, с които да представям Шкода-отбора на предстоящите ретро-ралита.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 28, 2016, 21:11:30
Отговор #532

Неактивен Skoda 130LR/h

  • Публикации: 119
Следва... каране, каране и пак каране, стига да се окаже успешна операцията по настройка на карбовете. Днес колата отиде на майстор с подходящо оборудване за синхронизацията им /живачен уред/, който постигна голям напредък, но все пак останаха детонации /гърмежи/. Затова колата ще пренощува при него, та утре да провери на студено клапаните, свещите и компресията въпреки, че всички тези неща са правени съвсем скоро, а свещите са нови и качествени... чакам диагнозата.

Защо не можахте да подкарате тези карбове не знам ... :) Аз моите съм ги настройвал на око и слух , а вече след като си купих уред и ги замерих, имаха минимална разлика . А за детонациите си провери статичния аванс или си сложи бензин поне 98 .

Април 29, 2016, 18:09:43
Отговор #533

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Какво разбираш под статичен аванс и колко трябва да бъде според теб? Имай предвид, че карам предимно на газ, а бензин разбира се сипвам от 98 октана нагоре.
Вече се изясни защо карбовете не работеха добре в ниските и давеха, просто в началото неглижирахме проблема - уж не е фатален. На единия карб захвата на поплавъка към капака беше счупен и оста бе вързана с телче. Това водеше явно до нестабилност на нивото и на моменти дори преливане от дифузорите. Наложи се да използвам временно читав капак от другия си комплект карбове, докато евентуално успея да ремонтирам някак си оригиналния. Сега вече държи идеален празен ход и ниски, а във високите става самолет, но в града няма как да изпробвам пълните възможности на по-високи предавки. Ако се отварят плавно дроселите се усеща лек лаг /прекъсване/ при около 2000 об., но и при Пежото е същото положението. Утре пак сме на път по магистралата и ще тествам до дупка >:D

п.с. при разглобяването този път не забравих да прочета размера на дифузорите - 34 мм, а на другите дето го ползвах за донор на капак са на 36, но и не са разпробити за газ.
« Последна редакция: Април 29, 2016, 20:50:29 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 29, 2016, 18:40:20
Отговор #534

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Какво разбираш под статичен аванс и колко трябва да бъде според теб? Имай предвид, че карам предомно на газ, а бензин разбура се сипвам от 98 октана нагоре.
Вече се изясни защо не работеха добре в ниските и давеха, просто в началото неглижирахме проблема - уж не е фатален. На единия карб захвата на поплавъка към капака беше счупен и оста бе вързана с телче. Това водеше явно до нестабилност на нивото и на моменти дори преливане от дифузорите. Наложи се да използвам временно читав капак от другия си комплект карбове, докато евентуално успея да ремонтирам някак си оригиналния. Сега вече държи идеален празен ход и ниски, а във високите става самолет, но в града няма как да изпробвам пълните възможности на по-високи предавки. Ако се отварят плавно дроселите се усеща лек лаг /прекъсване/ при около 2000 об., но и при Пежото е същото положението. Утре пак сме на път по магистралата и ще тествам до дупка >:D

п.с. при разглобяването този път не забравих да прочета размера на дифузорите - 34 мм, а на другите дето го ползвах за донор на капак са на 36, но и не са разпробити за газ.
Няма да пиша за 5- ти път какво е статичен аванс , това е аванса при празен ход. Стробоскоп задължително.
На газ (близо 105 октана ) и на бензин Max Moution 100 + добавка практическа разлика в аванса няма , пробвано е на един
двукамерен карб.

Митко , и 34 мм идват големи . Оптимала е 30 или 32мм , за непортната/стокова глава дори пасва 28мм ( периметъра на смукателните
канали е 28мм) , аз ги портнах на не повече от 3мм. Оптимала е при мен и когато пожелаеш,  го предоставям , кола на двойни карбове
скоро няма да магеря. :)

« Последна редакция: Април 29, 2016, 18:47:34 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 29, 2016, 21:10:30
Отговор #535

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Всъщност не съм абсолютно сигурен в числото, доста плитко издълбана и зацапана е... първата цифра е 3 със сигурност, а втората заострена отгоре като 1 или 4, но 31 мм дифузори доколкото знам няма. А освен портването на каналите в главата мисля има значение и диаметъра на всмукателните тръби, който в случая е по-скоро променлив - в краищата им забелязах на места леко запилване отвътре с не много правилна форма, освен това не са шлайфани и са доста грапави... но не гоня някакви максимални стойности, а просто добра тяга в целия оборотен диапазон. Проектът е с цел най-вече удоволствие от шофирането, а не някакви екстремни пистови постижения.
А за аванса се досетих какво има предвид Иван, но исках да съм сигурен... за съжаление не присъствах на нагласянето му със стробоскопа, но обясних на майстора, че за работа на газ или високооктанов бензин за сгъстения мотор трябва бъде с поне 3 градуса над нормалното му предварение, т.е. около 10.
... кола на двойни карбове скоро няма да магеря. :)
И за мен явно ще е първа и ...последна, останалите ми са със заводски сетъпи, а не къстъм хендмейд сбирщайн :) За да стане тая работа читаво си трябват доста знания и умения.
« Последна редакция: Април 29, 2016, 21:18:52 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 03, 2016, 22:46:58
Отговор #536

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Карбураторите вече са синхронизирани благодарение на този уред, приличащ на събрани 4 в 1 живачни термометъра :)

Сместа им е настроена и работят добре в целия оборотен диапазон, с изключение на съвсем лек лаг /прекъсване/ при плавно отваряне на дроселите около 2000 об./мин, който обаче съм забелязал и при Пежото и предполагам е характерен за този вид карбове, както съм чувал от някои спецове.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 04, 2016, 21:06:04
Отговор #537

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Не са термометри , а вид прецизни маанометри - реагират на налягането на разреждане(ваккуум) непосредствено преди дроселовата клапа.
Чувствителен  измервателен уред е/са- измервателния им механизъм е фино калибрирана пружинка с балсово топче/сферичка. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 04, 2016, 21:16:44
Отговор #538

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Разбира се, че не са термометри, казах го на шега заради живачните стълбове ;) Майсторът имаше и още един подобен, но самоделен уред - 4 тръбички пълни с хидравлично масло върху разграфена дървена дъска, те пък приличаха на стайните термометри с червена течност :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 10, 2016, 19:12:33
Отговор #539

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Многото коне обаче понякога водят и до...



...има обаче и утежняващи обстоятелства - при смяната на 120L мотора с такъв от Фаворит 135 една от шпилките на скоростната кутия не е била сменена с по-дълга и затова не беше притегната с гайка. Съответно от тази страна между кутията и мотора зееше луфт около 3-4 мм и това е предизвиквало леко несъосие между тях. Вследствие феродовия диск е бил под ъгъл спрямо опашката на скоростите, т.е. въртял се с усукване и под напрежение... докато окончатело не спря да се върти, за щастие стана след като се прибрах в София от Благоевградския парад, а не по пътя.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.