Автор Тема: Ретро събор Ботевград - 25.04.2015 г.  (Прочетена 15215 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 01, 2015, 12:13:36
Отговор #40

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз смятам, че членството в клуб и плащането на членски внос за човек, който сериозно се занимава с ретро автомобили е въпрос на чест. Ако човек не може да надскочи махленското ниво събиране на по бира и лаладжийски приказки, добре. Но в момента, в който почнеш да посещаваш мероприятията от календара и се окаже, че те всички са организирани от клубовете, е нормално да се сетиш, че безплатен обяд няма и щом искаш да участваш, трябва да си носиш и отговорността както пред себе си, така и пред останалите колеги.
Факт е, че на практика всички интересни ретро автомобили (говоря за коли до края на 60-те, те за мене са ретро), са на клубни членове. Членове са и най-добрите и опитни реставратори, направили десетки редки и ценни автомобили. Нормално е всеки човек, като се захване с някаква дейност, било тя работа или хоби, да се стреми да се усъвършенства. И това няма как да се случи, без да познаваш най-добрите. А тези наистина сериозни хора, с бизнес, с позиции в обществото, се държат приятелски и непринудено и не отказват да ти дадат ценен съвет на тебе, дето изобщо не си им на нивото. Приятно е, да му се не види.
И като видиш колко време и труд, които по никакъв начин не се компенсират, влагат клубните ръководства, за да има мероприятия, за да има въобще ретро автомобилно движение в България... И в нередки случаи дават средства от собствения си джоб, за да се случат нещата...
Да, няма спонсори, с малки изключения, и средствата, необходими за организация, идват от членския внос. Всяка година в БАК Ретро на отчетното събрание става ясно, че едни от най-големите и сложни за организация мероприятия в България са се случили благодарение на нашия, на членовете, внос.

Ето и на Ботевград - беше перфектно като организация, с подкрепа от Общината, с мажоретки, със свободен голям паркинг, с полиция, с програмки, с бутилка минерална вода за всеки, даже и възпоменателни медали дадоха на всеки. И са намерили и местни фирми да дадат няколко награди. Всичко това благодарение на труда и усилията на трима души от Ботевград и на помощта на БАК Ретро, за което ще кажа огромно Благодаря!!!.
Да обяснявам ли, че на Спасовден организацията тече с месеци и е люта битка с тромавата администрация. И се плаща за всичко - и за площада, и за полицията, и за озвучаването, и за наградите... И се събират по 200 ли, 300 ли участника без да има такса. Парите са от нашия членски внос. И пак за всеки по плакат, медалче, тениски и така нататъка. Някой вика - да си паркира, понеже не го кефи, на другия паркинг. Ми паркирай бе, колега, за 5 часа на синя зона в събота 10 кинта ще ти е паркинга само. И сам си се оцени, и сам си се награди.
А в София се правят и пазари, и походи до Сърбия, сега и рали по условията на FIVA се организира. И за всяко нещо - молби до институциите, телефони, ядове. Нищо не става е така от въздуха. Яко е да ходиш на пазара, ама като дойде преди години полицията да ни гони, щото от общината замотали разрешението, ние всички - кой член, кой нечлен си се прибрахме, а ръководството на клуба писа обяснения.

По отношение на награждавенето - моето скромно мнение е - най-хубавите и заслужаващи награди коли и без това са в клубни членове. Специално в БАК-Ретро има хора с по над 20 дори 30 перфектни ретро автомобили всеки. И говоря за ретро - 20те, 30-те, 40, те, 50-те и 60те. Дори и в нашия форум, колкото и малко наистина ретро коли да има, пак са на хора от клубовете.
За останалите - вратата за нови членове е отворена. Процесът е естествен. В момента, когато усетиш, че старите коли са ти под кожата, караш ги, възстановяваш ги, или си ги купуваш възстановени, и ти се иска да дойде уикенда и да отидеш на парад или рали и да се видиш със същите ентусиасти като тебе, то тогава е логично да станеш член.
Обаче  щом не искаш да си поемеш твоята малка част от отговорността да има ретро движение и не искаш да си част от общността, на какво основание искаш да получаваш някакво особено признание. Оставаш си с разходката и възпоменателното медалче. И няма какво да мрънкаш. Безплатен обяд няма, господа. За тия, дето разчитат да извлекат печалба от членството, не ми се говори, те в повечето случаи си остават с големите приказки и като дойде да си плащат, се отказват. 

Да не говорим за международно представяне, или за решаването на общите проблеми като застраховки, улеснена регистрация и данъци.
В България само БАК-Ретро членува в Международната федерация за ретро автомобили FIVA и издава международно признати сертификати за ретро автомобили и е супер, че ни има на международната сцена.
За застраховките, които са едно сериозно перо в разходите по автомобилите, особено, когато станат няколко, пак благодарение на БАК-Ретро и подкрепата на Булстрад, имаме решение, и то със сигурност е помогнало на много хора да запазят в движение ретро автомобилите си, за да можем да им се радваме по мероприятията, а не да си стоят по гаражите. И от това се ползват и колегите, членове на клубове от цяла България. Ето аз дето съм само с две коли, плащам 160 влесто над 400 лева за застраховки. Да, годишно за хобито пръскам не малка сума, понеже колите ми се карат по мероприятията от март до октомври, а не стоят за Бог да прости, ама тия 250 кинта са си ми едни над 100 литра бензин. И за какво са ми тия коли, ако не да ги карам? За украса? Не съм баровец, за да имам колекция. А като направените коли са 3,4 или 10?

И за останалите въпроси, единствено клуба се бори с държавната машина, на която й е все тая за няколко хиляди стари коли - нещо да се случи и да се доближим и в това отношение до добрите Европейски или световни практики, защото там нашето хоби среща доста по-сериозна подкрепа от държавата... Ето, пак с намесата на клуба приеха нова наредба за регистрация - това добре, ама има още 100 неща, дето ни се искат да се случат. И клубното ръководство продължава да не се отказва и да ходи по мъките в името на общото благо. Тука Теодор е много прав за това, че като са малко на брой хората в клубовете, колкото и клубните олдтаймери цяла в България да са няколко хиляди, на политиците не им е интересно.

Накрая за журирането на мероприятия. И тука си мисля, че клубовете като цяло и БАК-Ретро в частност, винаги подбират хора с авторитет и наистина голям опит и познания. На Маргарит няма да му ставам адвокат, има си кусури като всички нас. Който е безгрешен, да хвърли камък. Ама Маргото да тича срещу нас, не можем да го стигнем. Нито като опит, нито като познания, нито като авторитет. Аз като си имам собствена реставрационна база, издавам единственото в България списание за ретро коли и почна да се чудя с кой от всичките ми ретро Мерцедеси да отида на парада, ме вземете и мене за жури. Или Драго от Ботевградския клуб - той е направил десетки автомобили и е карал Мерцедес, когато аз не съм бил даже и заплануван. Или по другите мероприятия - и Влади, и бате Жоро и всички, които са в час и се наемат да са организатори и жури. За това, че цял ден тия хора са на крак и гледат и оценяват коли, вместо да си пият бирата, и го правят безплатно, ние, дето си седиме на сянка и си правиме моабета, сме длъжни поне да им дадем нужния респект и да кажем едно "Благодаря!". Нали?!
 

Май 01, 2015, 18:24:49
Отговор #41

Неактивен kok4o

  • Публикации: 106
Страхотни изказвания, видимо добре подготвени.

Пак дебело да подчертая, проблема е в отношението , което приемам за лично, не за купата или медала.

п.п.
Понеже се засегна въпроса и със списанието, да кажа че и аз преживях същото, така че не ми говорете че всичко се плаща, щото наех фотограф, обиколих София и колностите, за да имам различни снимки на ЕДИНСТВЕНОТО в България Гран Торино и накрая дори фотошоп не пожелаха да направят. Наложи се да моля Иво, да моли негов приятел. Не съм взел стотинка за това, похарчил съм много мои пари и после за да подаря на приятели се наложи да купя по 7 лева няколко броя. Така че не ми говорете за безплатни обяди............................................а да, след три месеца, г-н Карабуров ми даде подготвените за изхвърляне вече броеве с моята кола на тях, след много мои обаждания.

А да, няма безплатен обяд и не, няма да стана член на БАК Ретро, точно заради отношението ви!


п.п.
Колата си я карам по няколко дена в месеца, постоянно, плащам си синя зона, но благодаря че ще ми позволите безплатно да се докосна до няколкото волги и трабанти, които ще докарате.

Нямам думи направо, толкова да са дребнави някои душици.

Май 01, 2015, 19:18:12
Отговор #42

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Отношението "ни"  :D Спокойно - и аз не съм член на никой клуб в момента ;D Но в момента, в който се моторизирам и започна да посещавам мероприятия, смятам това да се промени.

Май 01, 2015, 19:40:02
Отговор #43

Неактивен kok4o

  • Публикации: 106
Оф, все забравям да изтъкна, че все пак съм член на ретро клуб, където си плащам редовно членския внос, ама пусто забравям да се афиширам  O0

Май 02, 2015, 00:13:36
Отговор #44

Неактивен 136

  • Публикации: 546
Проблема не е в членския внос защото хората които притежават ретро автомобили знаят колко лапа една ретро кола да се запази жива. Има хора с по няколко. Това с безплатното изживяване дето разправя колегата не съм съгласен. Нека да си е платено мероприятието и всеки който иска да участва ще допринесе с определена сума и така организаторите ще имат стимул за по големи мащаби и повече участници и справедливо награждаване на всички присъствали, а не едни и същи коли да се награждават до безкрай защото това девалвира и няма стойност. Така и организаторите ще се образоват и запознаят с нови и реставрирани коли при оценката за награда. Трябва да има стойност при награждаването и да се знае с колко конкурента си се сблъскал иначе има купи за по 5 лв в Джъмбо но това не ги прави ценни. Да не забравяме и риска за автомобила който е изложен на такова масово мероприятие да се снабди с деруга или липси от недобронамерени или несъобразителни граждани. Така че нищо не е безплатно!

Май 02, 2015, 10:01:20
Отговор #45

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Проблемът е точно в членския внос, защото от там идват парите за организация, колкото и елементарно да звучи. За ралитата е ясно - там си има такса за участие, но и там карат ограничен кръг хора, които имат кола, годна за рали. Естествено, такива коли не са перфектни до последното болтче, защото там е важно времето, а не дали си с оригиналния карбуратор или дори мотор, и дали хрома ти е като от завода или броните са боядисани. На рали за важни уменията на пилота, както и това колата да е бърза.
На парадите идеята е да са масови, тоест да може да дойде и пенсионера бай Станой с опела от 1960г, който иначе никъде през годината не ходи. На Спасовден в София традиционно идват стотици участници. Няма как да има такса. Кефът на такова мероприятие е точно да разгледаш огромен брой различни по марка и модел коли. Вече като почнеш да ходиш редовно, завързваш приятелства и общо взето деня минава в приказки и гледане.

За наградите. На рали борбата е за метри и секунди, който кара най-добре, печели. На парад шансът да получиш награда, ако си с някаква обикновена кола, не е голям. И няма смисъл да се натягаш. Винаги ще се намери по-интересна и по-ценна кола. И си е нормално като колегата дойде с открит Мерцедес от 60-те или Бентли или каквото ще да е ценно, той да вземе купа. И той се кефи на купите, както и ние, и много или малко ще бъде стимулиран за догодина да изкара нов Мерцедес. Ние с обикновените коли трудно ще се класираме. Аз и за това никога не очаквам да получа купа, и когато получа, ми е много приятно. Да не говорим, че има сериозни господа със сериозни колекции, които без купа не искат да участват... А е важно да участват, защото показват наистина скъпи и редки коли.
В интерес на истината ръководството на нашия, софийски клуб, БАК-Ретро мисли не само за сериозните колекционери, но и за такива по-млади ентусиасти, които са яко хлътнали в хобито, но просто нямат възможност за Порше или Ягуар. И като те видят, че и ти правиш колите добре, участваш редовно и си част от общността, правят възможното и пак намират за какво и как да те възнаградят.
Мен лично много ме трогна жеста от Спасовден миналата година. 11 месеца строих практически нова кола от тавана на колата на дядо ми. Безумно сложен като обем на работата проект и вложена петцифрена сума пари. Старах се много да е готова за Спасовден. И на практика смених последното нещо, за да стане годна за каране със чисти дрехи (шофьорската седалка) сутринта преди парада. Едвам дойдох, даже закъснях, но бях най-щастливия човек, че успях! И то за сефте изкарвам две коли. Да, колата, която построих от нула не е скъпа и е от най-масовия възможен модел. И имаше да си дооправям лайсната на таблото и да сложа хубави нови гуми. Е, купа за колата не получих - не беше съвсем довършена и имаше десетки по-ценни и интересни коли от нея. Вечерта се събираме на банкет по случай 25 години от основаването на клуба и на организираното ретро движение в България - там са представители и на всички клубове в страната. Сериозна компания. На банкета с колеги от масата си ядем и пием и си говорим както обикновено за стари железа. И изведнъж съвсем неочаквано Председателката на клуба обяви специална награда за моя милост - безплатна гражданска отговорност за 1 година. Изненада! Значи усилията и мъките ми са забелязани от общността и труда ми е оценен! И аз, редовия ентусиаст, дето имам черно от масло по кожата, застанах насред залата и Ваня, усмихната,  най-официално ме награди. Всички аплодират. Понеже винаги приемам нещата емоционално, ще си призная, че бях на седмото небе от щастие. Какво повече може да иска човек от хобито си?!
« Последна редакция: Май 02, 2015, 10:04:45 от m_g »

Май 02, 2015, 12:47:27
Отговор #46

Неактивен kok4o

  • Публикации: 106
Да де, е за тва става въпрос.
Само да ти кажа, че има хора с редки коли, които просто не идват на събиранията точно щото се награждават едни и същи машини.
Какъв е критерия за рядкост?
Моята кола е единствената регистрирана в България, това рядка ли я прави?
Просто е трудно да обясня усещането си, след като изкараха страхотен ден с приятели в Ботевград, изкефих се на организацията, стана ми топло че имаше по една грамота за всеки регистриран участник и......................................ме отделиха от стадото, мен и може би всички които познавах там, ей така, за 30 лева на година

Май 02, 2015, 16:25:39
Отговор #47

Неактивен USfan

  • Публикации: 10849
Да де, е за тва става въпрос.
Само да ти кажа, че има хора с редки коли, които просто не идват на събиранията точно щото се награждават едни и същи машини.
Какъв е критерия за рядкост?
Моята кола е единствената регистрирана в България, това рядка ли я прави?
Просто е трудно да обясня усещането си, след като изкараха страхотен ден с приятели в Ботевград, изкефих се на организацията, стана ми топло че имаше по една грамота за всеки регистриран участник и......................................ме отделиха от стадото, мен и може би всички които познавах там, ей така, за 30 лева на година

                Изчетох внимателно мненията, и по-принцип разбирам позицията зад всяко мнение, но съм най-съгласен тук с Коко.
                И аз в течение на годините съм канил и са идвали специално на Спасовден мои познати хора с много сериозни и прилично редки за мащабите на България ретроколи, и нито веднъж такива новодошли мои познати ретрофенове, не са получавали и нито една купа.
                Е, това за сметка на разбира се традиционното и силно порочно според мен награждаване на абс. едни и същи коли /ако и някои от тях, но не всичките, да са отн. скъпи модели/ години наред, стига да са на членове на Управителния съвет а БАК.
               Особено при някои пък по-буджетни модели, но добре и оригинално възстановени коли, също собственост на мои познати, като съм водил собствениците им и тях специално на Спасовден да покажат труда си и резултата от него, пак те не се получавали дори и полъх от внимание и награди, щом не са членове на клуба и най-вече на кликите около управителния съвет.

                Иначе при моите участия в провинцията, особено на събития на клубове несвързани майчински с винаги желаещия да е Октопод БАК Ретро, ако съм идвал с отн. по -интересна кола, винаги са ми оказвали внимание с купи или други работи, дори за първи път въобще да ме виждат.
                Например във Варна на конкурсите по елегантност /и то на отделните, правени и от Орлин и от Бижуто/, и за Голф ми 1-ца, и попреди това за едни бивши мои коли, като Мерцедес в114 250це и един Понтиак Файрбърд 3 Ген. Формула, винаги са ми давали някакви награди в разните там групи. Даже Понтиака веднъж спечели и 3-то място в класа си преди години, на последния правен от Орлин Конкурс по елегантност, преди Бижуто да вземе да ги прави.
               И пак подчертавам, на всичките тия участия са ми отчитали ентусиазма хората от разните журита, които нито са ме познавали преди това, нито пък съм бил член на някой от Варненските клубове примерно. Дори мин. година на Бургаския парад, дето никога не бях стъпвал на него, па и дойдох сигурно с най-младата там на производство кола /с Миатата ми дето е 1999 произведена, ако и да е 1989 модел/, пак ми отдадоха внимание като участник с чудесна статуя на ретрокола, интересно направена от колегата от Форума Естео.  :)

                А за Спасовден като се замисля /макар в течение на годините, вече над 20 години време, почти да не съм изпуснал година да извадя нещо ново и различно на всеки Спасовден, и при това винаги отн. редки за БГ и прилично ориг. на състояние коли да съм докарвал, стремейки се именно и да не се повтарят показванията на една и съща кола/, никога, ако и да съм бил член на БАК Ретро за над 10 години време /почти от създаването му/, не са ме награждавали дори с едно споменаване при тия участия.
                Вероятно за тази липса на внимание косвена причина е, че и дори и по времето когато бях член, не съм се бутал много да се мешам там с членовете на управителните съвети през годините, или пък с  председателите /макар да се познавам добре с всичките/, и съответно така съм изпуснал възможността да полансирам и някоя моя талижка за заветните награди.

                Хе, че даже в дадени години, както и Момчил и други колеги, и аз съм успявал да покажа поне по 2 мои различни коли на участие /както тук на снимката с р107 Бенца и 924-та ми/, и то обикн. тематично подбрани или като тип на каросерии, или по години/страни/марки на производство.
                Освен това, при тия мои представяния на коли които съм правил в течение на годините на Ал. Невски, в интерес на обективността съм забелязвал, че или не е имало никакви такива сходни или еднакви модели като моите на този конкретен ден да бъдат представяни, или пък ако е имало подобни модели, то те са били в не толкова оригинално състояние и в по-лош вид от съответно моите представени коли. И въпреки това, някои от тези по-лоши коли са получавали награди в съответните си категории /че и редовно на 2-3 последователни Спасовдни, за досада на по-наблудателната публика/, само защото в повечето случаи са били собственост на мастити членове на УС на Клуба, или на техни близки.
                Та вклучително дори и през годините, когато съм представял предполагам интересни за публиката сходни чифтове коли /в случая и двете тия немски талижки са да кажем двуврати спортни модели, със задно задвижване, от една година на производство- 1986, с един цвят- шампански металик, а и двете стават открити /е Бенца е кабрио с хардтоп, а Поршенцето с тарга покрив/, също никакво внимание дори и с тенеке за 2 лева не съм получавал. 
                В дългосрочен план тая евтина като отношение стратегия на коткане на само платилите членски внос, или на близки до ръководство на БАК Ретро хора, всъщност намали активно плащащата си членския внос маса от над 300 до сега много под 100 души, и тотално отблъсна от мероприятията им свободните или членове на други клубове ретрофенове.

                Така че колегите които казват, че са важни приятелските контакти и приятно изкараното време /а също и аз бих добавил- и възможността косвено да се образова с хубави гледки желаещата това аудитория с технически ретроинтереси/, са най-прави, и това е положителното.





« Последна редакция: Май 02, 2015, 16:52:42 от USfan »

Май 02, 2015, 20:00:10
Отговор #48

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Стигам до извода, че награди с конкурсно начало не бива да има! Дали се раздават справедливо или не, вижда се, че хората им придават доста голяма важност и винаги ще има огорчени, разочаровани участници. Затова, както казах, очевидно конкурсни награди не бива да има, за да не създават напрежение и излъгани очаквания.
   Вероятно най-подходящо би било всеки участник - независимо от вида на возилото и членството някъде - да получи почетна грамота и сувенир за участието си в ретро-парада на Спасовден /или друго мероприятие/. Внимание и признание за положения труд, за желанието да участва в проявата. И толкова! Да се отнеме съперничеството, съревнованието и да остане удоволствието от участието в проявата, от срещата със стари автомобили и познати. Но с едно изключение - колите, които се представят за първи път и то в отлично състояние /след сериозна реставрация или донесени наготово отнякъде/ да получават специална награда, като признание за положените усилия от страна на собственика. Е, тогава ще има разочаровани от липсата на конкурсни награди  ;), но все си мисля, че това далеч няма да породи толкова напрежение и разочарование, колкото настоящата система.
« Последна редакция: Май 02, 2015, 20:05:07 от Teodor »

Май 02, 2015, 20:01:59
Отговор #49

Неактивен fifo

  • Публикации: 1141
Чудя се аз, да се смея ли или не е толкова за смях... Уж никой не ходи за купи и трофеи, а баш те се оказват зрънцето на раздора. Че и не само в тази тема.
we all have wings, but some of us don't know why