Автор Тема: Classic Car day - Калояново 31.03.2013 - Регламентът  (Прочетена 54971 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 07, 2013, 21:27:18
Отговор #140

Неактивен quad

  • Публикации: 75
Като настоящ собственик на 105Л '78, и доскорошен на мерц. 124, никога не съм смятал тези автомобили за ретро. След години да, но засега за мен са си ежедневки без значение от състоянието.
 
krankenstein: "Аз пък мисля, че е точно обратното - кой ли луд ще изкара на пистата да троши някое перфектно реставрирано и ценно ретро? Май не сме достигнали повечето фенове у нас до такъв стандарт все още. Дори тези, които ги знаем, че имат такива възможности също вече не участват... защо ли? ..." Защото на пистата има автомобили който "по навик сякаш караха блъскащи се колички в лунапарк" и " някой от колите имаха само ретро обвивка", а други изобщо не са минали тридесетака.
krankenstein: "Е как да се пуснеш с нещо лъскаво и ценно в такъв кюп?! " - точно за това става дума, при такъв регламент, лъскавите и ценни коли няма да излезнат на пистата, в най-добрия случай ще се наредят на парада и това е.
Излиза, че хора като bonso са от лудите...защото техните коли отговарят на международните критерии, а се пускат с коли поставящи ги в много неравностойно положение не само от техническа гледна точка.

Мисля си, че е редно за догодина да се помисли какво точно се прави, класик дей или някакъв сбор.

п.с. sphereholic: "Ейййй Jebel Ali ? Да не изпускаме нещо организирано?" - За съжаление не, само работа.

Април 07, 2013, 21:57:14
Отговор #141

Неактивен USfan

  • Публикации: 10852
По този въпрос споровете са безсмислени - написано е черно на бяло, че всяко возило модел преди 1988 г. спада към класиката и съвсем естествено, особено ако е в перфектно състояние да се счита достойно за ретро парад. Това, че е по-масов и издръжлив модел и се среща все още по нашите улиците е друга тема, свързана със стандарта ни на живот. Ако вземем пак за пример Шкодата - ами идете в родината и Чехия и вижте колко от този модел ще срещнете като ежедневки на пътя... броят им вече клони към 0.

Определянето на една и съща твърда дата, година след година, за приравняване на дадена кола към принадлежност на дадена ретрогрупа возила, не е много актуално като световна тенденция.
Най общо казано, в последните години ретрообщността в света е приела разделянето на коли според възрастта на следните подгрупи:

1. От 0 до 10 годишни- спешъл интерест.
2. От 10 до 20 годишни- нютаймери.
3. От 20 до 30 годишни- янгтаймери,
4. От 30 до 40 годишни- олдтаймери,
5. От произведени след 2-та световна война, до 40 годишни- ретроколи,
6. От след 1-та световна война, до 2-та световна- класици,
7. Отпреди 1-та световна- Едвардианци, или Месинг коли /Брас карс/...  :)

Разбира се, има много вариации и определения и по ретроклубовете, и по състезателно определящите органи като Фива, но общо взето, това са сега общоприетите граници и наименования за класове коли по възраст.

И между другото, макар да е желателно участието на американски коли, и Стефан със синята Дайтона да ми е добър приятел /моята бивша Шелби Дайтона от същата моделна година и лифт- 1989, също е при него  :D /, стриктно погледнато, колата му не беше за там, съобразно на уж изискването за производство след 1988 година.
Неговата точно Дайтона, с този лифт отпред и отзад, излиза за 1989 моделна година, а би могла и да е правена през 1990 година.

Друг разбира се, е въпроса, че по документи той или КАТ, и то дори неумишлено, а от недоглеждане/неинформираност, или в случая на КАТ, и от чиста тъпотия, O:-)  може и да са я регистрирали като модел 1986 или 87, или 92 година, все едно, което пак не било прецизно, и би било подвеждащо.
Както разбира се, и други водачи биха могли да правят подобни спекулации като инфо пред Влади, с техните коли, от единия зор за участие и победи.  :))

Пожелателно според мен в този контекст е и да има съответно комисия, или някой даден единичен човек, с напълно енциклопедични познания  ;D за години, модели и версии ретроколи, за да се хващат такива несъответствия в данните за колите в зародиш, и да бъдат туширани или просто изяснени по прецизно нещата.  :D

Но макар и конкретната Дайтонка да минаваше възрастовите граници на класа си, според мен не значи да я отрежем, както и други подобни коли от участие, а да сме по еластични, и съобразени спрямо актуалните разбирания за възраст и олди и янгтаймерясване.  :))
« Последна редакция: Април 07, 2013, 22:03:24 от USfan »

Април 07, 2013, 21:58:05
Отговор #142

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Културата на пилотите е въпрос на манталитет, според много хора. И според мен. Да, ама поне подготвените за тази дисциплина автомобили са дошли, за да се състезават и гонят времена, позиции.  И аз да съм с тенекиена консерва - и аз няма лесно да те пусна. Ще се гоним до дупка.  Познавам усещането ,,спортна злоба".  Пилота - има цел, съсредоточил се е, устремил се е и се гони до последно.  Точно заради това чувство, не обичам да участвам в състезания.  При мен не е силно развито, но при други хора т.н. пилоти - то взима превес над всичко. Нормално е.


Виж, аз бих излязъл със музеен експонат и бих се гонил по пистата. Изобщо не ми дреме, обаче кой друг ще иска да си троши зорлен колата ?  Повечето коли, освен да се накланят, прегреят изядат предните гуми на една страна - друго няма да направят.  Има разни Алфи, Фиати и други стандартни автомобили, с които наистина ще е много приятно да се състезава човек.  Обаче, някак си не виждам  Варшава 223, Волга 21 да се морят на писта.  Като се засили с барабанните спирачки и да не може да спре в края на правата.  Или да видиш, как зад теб идва Волгата със блокирали колела и пилот, побелял от страх да не се убиете взаимно.  Човек повече трябва да внимава да не се нарани и да не наранидруги участници, от колкото да блянее да не си одраска каляската.  И когато трябва да решиш кое от двете - решава, че просто няма смисъл от това.   

И друго. Много ми е интересно, как ще се измъдрят класовете.  Клас 1600 кубика - стандартна, оригиналан и лъскава Лада 1600, редом до Фиат Мирафиори 1600, Алфа Ромео Жулиета 1600. Това какво е ?   Или Волга 24 в един клас със Пежо 504 2,0.  То ще бъде страхотен разстрел. Ама не от страна на Волгата.  Или клас 2500 кубика - някаква Алфа 75/90 и разни Пежа, Рена със PRV.  Да не говорим за любимият ми клас - Турбо.  Там ще е най-загубена работа.  Като излезат разни коварни Пежа Турбо и започнат да се чупят още на 5-тата обиколка.....подир тях и Рена Турбо и като се намесят Алфи със Турбо да губят цилиндри и някой Мерцедес 300 Турбодизел........... и ще търчите по пистата да им събирате частите. Такава надпревара ще се запомни.  Кой стопил лагери, кой гръмнал интеркулер, кой гръмнал водно съединение, на кой му изпушил съединителя,  кой скъсал гумени карета на кардан.... и всички заедно с изкривени, посиняли спирачни дискове и почти без никакви спирачки.  Ще бъде страшно състезание. Никой повече няма да дойде.

Април 07, 2013, 22:13:21
Отговор #143

Неактивен bonso

  • Публикации: 133
  • Ford Capri III, 2.8i V6; Volvo S60R, 2.5 turbo
Доста неща виждам, че се изписаха..  Aз лично изкарах добре! Вярно е, че излезнахме малко от "ретрото", но въпреки това се позабавлявахме яко! Раздадохме се по пистата така да се каже, хе- хех ( като за аматьори ) :)
Нямаше и инциденти, което е важно.   8))
Благодарности за Владо, че има желанието и силите да организира подобно събитие всяка година!
« Последна редакция: Април 07, 2013, 23:02:16 от bonso »

Април 07, 2013, 22:48:00
Отговор #144

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1875
Колеги, искам да уточня нещо много важно !
На Софийските сбирки проведени през зимата се роди идеята за Класиккар дей.Мероприятието " Ретро рейсинг " си го има всяка година.Ще го има и догодина.В разговор с Митко, Дидо , Люси,Ники и Митака ,да не пропускам някой , се роди идеята да направим и сбирка с ретро базар за хората пишещи тук.Колегите пишещи тук се срещат по регионални сбирки, правят се ретро базари на регионално ниво,а ние искахме и поставихме началото на една обща сбирка за форума.БМВ си имат събор,Шкода си имат събор,Опел също , тази година и Форд обществото ще имат, та ние искахме да направим така и Класик форума да си има ежегодна сбирка,поне една и да е на място достъпно за всички, да не се товарят колегите излишно с разходи да обикалят БГ, като сметнахме , че Калояново е добра дестинация.Затова и мероприятието се казваше Класиккар Дей, кръстено на форума и целящо да събере всички пишещи тук хора и естествено всички гости на форума.Нормално е да има критика, нормално е да има и положителни отзиви, затова ви написах по-горе, приемаме всякакви препоръки и мнения, за да можем да направим следващата година едно още по добро мероприятие.Ще обсъдим всичко, и ще се постараем с всяка изминала година , да подобряваме организацията. Понеже колегата написа , че е имало само две сергий на базара , ще го опровергая, имаше около 20 търговци и продаващи колеги,пръв дойде Станимир но късно си отвори сергията.По обяд всички започнаха да показват какво предлагат, аз също участвах и в базара.Цялото мероприятие,базара,изложението и карането по пистата е абсолютно доброволно, и никой не длъжен на никого.Всеки може да участва където пожелае, стига да поиска.Аз се радвам , че много председатели на ретро -клубове уважиха мероприятието и изказаха мнение, сезона започва и ние също ще ходим на техни мероприятия.И за финал ще ви кажа - Първата организирана среща на форума постави началото да се организира втора догодина , и се надявам да стане традиция да отваряме сезона.Винаги трябва да има начало,добро или лошо,трябва да тръгнем отнякъде.Благодаря на всички отделили време и финанси , благодаря и на тези който ми помагаха, благодаря и на момчетата от пистата, че си свършиха работата чудесно.Началото е дадено.Благодаря !  :)
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Април 07, 2013, 23:11:47
Отговор #145

Неактивен quad

  • Публикации: 75
Изкарахме си добре предполагам всички, организацията на подобно събитие не е никак лесно и ефтино занимание. Още по-трудно е да се удовлетворят претенциите на съвсем различни хора и интереси.

Гонките на класически автомобили би трябвало да са съставени от коли, отдавна излезнали от масовите състезания. Те просто вече са твърде стари за да се мерят със съвременните си събратя по ралита или други състезания. От друга страна самото състезание за подобни автомобили трябва да е съобразено с тяхната възраст и да не ги натоварва прекалено (като едночасово каране на макс), да е максимално сигурно за автомобилите ( да няма възможност такива коли да карат бързо на малко разстояние между тях) и да не се конкурират с автомобили от друг клас (съветски и западни). Само по този начин биха могли да се изкарат на пистата повече автомобили, който няма как да видим в други състезания. Трябва да има строги и стриктни правила и техническа комисия да ги проверява преди старта. Автомобили, на който собствениците не позволят на комисията да прегледа автомобила им, да могат да участват само в парада или в отделна гонка за по-нови и изменяни автомобили.

GT 51: "Колеги, искам да уточня нещо много важно ! ..." Мисля че се получи добър старт, затова е дискусията, за да могат организаторите да видят мненията и да направят следващото издание още по-добро. Сигурен съм, че следващия класик дей ще е още по-популярен.
Извинявам се, може да съм объркал за сергиите, аз видях само две около 13ч, може да са били повече, всъщност това няма особенно значение, важното е че началото е дадено и трябва да се върви напред.

Април 07, 2013, 23:46:22
Отговор #146

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Добре. Аз се извинявам, за дето подклаждам такива огньове и няма да злоупотребявам повече тук. Все съм си на същото мнение - лично на мен ми хареса този събор.  :) Всички да са живи и здрави.

Април 08, 2013, 00:04:52
Отговор #147

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Виждате, че дори във Ф1  при хиляди ограничения, почти еднакви болиди, произведени в един и същи период с почти  едни и същи технологии се стига до задминаване с обиколки... Също така не рядко ясно си личи кой ще е победителя и тръпката се губи, а вие искате да съберете по нищо не приличащи си автомобили, с разлика помежду им десетки години и да се получи интригуващо състезание.... не виждам как може да стане. В момента признаците по които трябва да да се разделят са повече от самите участници. Тук въпроса изобщо не опира до организатори или нещо подобно. Може би ако се направят състезания с други цели, като каране с чаша вода на предния капак по неравен терен или максимално изминато разстояние с дадено количество гориво... ще има повече участници и донякъде нужда от по-малко разделение по класове. То е ясно, че едно Мини и една Варшава не можеш да ги съпоставяш по абсолютно нищо :)

Април 08, 2013, 10:13:27
Отговор #148

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5103
Аз благодаря за мненията и обратната връзка.
Важно е да знаем как изглеждат нещата през Вашите очи.

Важно е също всички да разберем, че това какви са автомобилите на пистата и колко човека продават на ретро пазара зависи само и единствено от нас.
От всички, на които им е харесало и не им е харесало!

Всеки може да бъде полезен и да допринесе за развитието на това мероприятие.

Има какво да се подобри.
Видяхме си слабите места и ще направим всичко да запълним пропуските за 2014та.

Аз имам идеи, а и вашите идеи и коментари ще са от голяма полза.


Поздрави,
Митко Тенов
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Април 08, 2013, 15:19:07
Отговор #149

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Като настоящ собственик на 105Л '78, и доскорошен на мерц. 124, никога не съм смятал тези автомобили за ретро. След години да, но засега за мен са си ежедневки без значение от състоянието.
.....
Излиза, че хора като bonso са от лудите...защото техните коли отговарят на международните критерии, а се пускат с коли поставящи ги в много неравностойно положение не само от техническа гледна точка.

Мисля си, че е редно за догодина да се помисли какво точно се прави, класик дей или някакъв сбор.
Ами първо Каприто на bonso не е по-ретро от твоята 105-ца, но определено е по-трудно за поддръжка и по-скъпо за трошене на писта. В останалото както изглежда сме на едно мнение. Всъщност според мен основното мероприятие трябва да си остане класик рейсинга, докато ретро парада и пазара да са съпътстващите прояви за публиката, защото такива има още много в ретро-календара у нас. Лично аз ходя главно заради рейсинга, но и там за да стане по-масово участието наистина трябва да се помисли за някаква по-сериозна промяна в регламента, щадяща по-ценните и редки коли или поне поставяща ги в отделна група, а не заедно с "избушените консерви". Моля да не се обиждат колегите, които карат като на авто родео - просто не е подходящо според мен за стила и имиджа на мероприятието да си мачкаме взаимно ламарините. В тази връзка по-подходяща ми се струва схемата на рейсинга в Хасково с италианско преследване, а не със стартова решетка... т.е. колите на пистата може да са и повече от 2 едновременно, но да се пускат няколко сравнително равностойни коли през определен интервал, така че да не стават опасни мелета между тях, а също така сериите да са по-кратки от час, за да имат някакъв шанс и "по-крехките" да се класират за финала. Всичко това предлагам да го обсъдим на някоя следваща софийска среща и да излезем с конкретни предложения за догодина пред останалите колеги от форума.

п.п. не ме разбирайте погрешно, аз нямам проблеми със сегашното положение - колата ми е в състояние да издържа дори 2 часа, карам внимателно и избягвам остри контакти за сметка на класирането, но ми се иска да видим на пистата да излизат без притеснение дори по-редки и ценни спортни автомобили като примерно Алпин, Порш 911 и т.н... а защо не и чуждестранни екипажи, каквато идея имаше?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.