Автор Тема: Skoda 130 LR - реплика  (Прочетена 214444 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 14, 2015, 22:43:39
Отговор #430

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Долнището се оказа меко казано доста мърляво - днес след работа посетих майстора, за да му занеса частите и да видя развитието. По долните външни ръбове на извадените ризи буквално имаше полепнали цели буци кал. Жалко, че се се сетих да ги снимам, а също оголения и вече почистен блок... Кире, ето защо многобройните ти промивки на охладителната система не дадоха задоволителен резултат. Една ревизия на долнището обаче май щеше да отнеме по-малко време и със сигурност да е по-ефективна. Тогава обаче се придържахме към майсторската максима "нещо, което работи добре за момента не се пипа".
Частите и консумативите за ремонта струват до момента около 150 лв, без да броим биелните лагери, които изглежда също е добре да се сменят /още + 15-20 лв комплекта/. Дотук добре, но за съжаление трудът вероятно ще оскъпи доста нещата, обаче дори да имах уменията и условия да го направя сам, времето просто нямаше да ми стигне.
Добрата новина е, че вътрешната повърхност на ризите е много запазена, та с новите качествени сегменти нещата би трябвало да заспят. Направо не ми се вярва до 2 дена мотора да е сглобен и работещ, както обещава майтора, но ми се иска да му вярвам, че ще потеглим в събота с тази кола за Родопи.
« Последна редакция: Септември 14, 2015, 22:56:27 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 15, 2015, 21:31:49
Отговор #431

Неактивен Skoda 130LR/h

  • Публикации: 119
Долнището се оказа меко казано доста мърляво - днес след работа посетих майстора, за да му занеса частите и да видя развитието. По долните външни ръбове на извадените ризи буквално имаше полепнали цели буци кал. Жалко, че се се сетих да ги снимам, а също оголения и вече почистен блок... Кире, ето защо многобройните ти промивки на охладителната система не дадоха задоволителен резултат. Една ревизия на долнището обаче май щеше да отнеме по-малко време и със сигурност да е по-ефективна. Тогава обаче се придържахме към майсторската максима "нещо, което работи добре за момента не се пипа".
Частите и консумативите за ремонта струват до момента около 150 лв, без да броим биелните лагери, които изглежда също е добре да се сменят /още + 15-20 лв комплекта/. Дотук добре, но за съжаление трудът вероятно ще оскъпи доста нещата, обаче дори да имах уменията и условия да го направя сам, времето просто нямаше да ми стигне.
Добрата новина е, че вътрешната повърхност на ризите е много запазена, та с новите качествени сегменти нещата би трябвало да заспят. Направо не ми се вярва до 2 дена мотора да е сглобен и работещ, както обещава майтора, но ми се иска да му вярвам, че ще потеглим в събота с тази кола за Родопи.

Не си мисли , че на стари ризи със нови сегменти колата ще върви ! Едва след 1500 км ще усетиш разлика във вървенето  , да не казвам 4000 км ! Следа като направиш ремонта , измини поне 500 км. " разходка " ( разработка спокойно каране ).

Септември 15, 2015, 21:39:13
Отговор #432

Неактивен Skoda 130LR/h

  • Публикации: 119
Ами Ванко нека сподели тогава колко км. е минал след модификациите и в какви режими предимно - спортен или туристически, пък може и да се поуспокоя относно бъдещето на проекта :) Тези непредвидени и немалки разходи определено ще ме отдалечат във времето от предвидените козметични корекции по купето, но все още не съм се отказал, стига механиката да се позакрепи и да не се налагат повече такива почти основни ремонти на всеки 2-3 хил. км...

Преди да кача мотора му направих ревизия където има нужда . Смених му сегменти , гумички на клапани , сложих нови изп. клапани  , шлайф на главата , райберене на леглата на клапаните . Аз долнище не съм пипал , прегледах го само . Изминал съм 6000 км . 90 % от които на пълно натоварване .  Никога не я жаля винаги карам поне до 5-6000 RPM. Кара се със бензин шел 100 окт. + добавка , която качва 5 пункта . Но не е гаранция , че " утре " няма да изтропа ...
Ето при какво натоварване се кара

 

« Последна редакция: Септември 15, 2015, 21:45:19 от Skoda 130LR/h »

Септември 15, 2015, 21:55:46
Отговор #433

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Мерси за отговора, не мисля да я шпоря много след ремонта, ретро рали Родопи е идеално място за разработка, няма скоростни и майсторски етапи. Иначе прав си, че без пълна ревизия е просто въпрос на късмет - аз просто явно съм изтеглил късата клечка :-\
Ето и страховитите снимки, които успях да щракна днес преди работа:


Обикновено когато съм виждал някоя моя кола в такъв разглобен вид, не се е случвало после много скоро отново да е в движение... надявам се сега да се прекъсне тази традиция.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 15, 2015, 22:01:37
Отговор #434

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Колкото по малка е елипсата по  износване на цилиндъра / втулката , толкова по бързо е напасането на сегментите. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 16, 2015, 09:04:38
Отговор #435

Неактивен prujinca

  • Публикации: 551
Защо просто не го събереш и да си искараш ралито а след него да събориш целия мотор и да си го направиш както си му е реда. сега ще си дадеш зор да го събереш за два три дни. По добре си го пръсни и спокойно си бачкай зимата по него както и по цялата кола.
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Септември 16, 2015, 09:25:35
Отговор #436

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
При налични всички части и ако не се пипа главата, 2 дена са повече от достатъчни за сглобяване, дори са много. Това е проста като конструкция машина, лесна и достъпна за ремонт. Преди години се наложи много спешно да правим ремонт на мотор за 1 ден, след предварителна уговорка със шлайфистите, вкарахме колата в 7 сутринта, а в 22 часа същият ден клиента си я взе с напълно обслужена глава с нови клапани и водачи, шлайфани вал и блок, по колата сме работили двама души. Явно вашите майстори или много ги мързи, или нарочно протакат нещата да вземат повече кинти :D

Септември 16, 2015, 11:02:28
Отговор #437

Неактивен Skoda 130LR/h

  • Публикации: 119
При налични всички части и ако не се пипа главата, 2 дена са повече от достатъчни за сглобяване, дори са много. Това е проста като конструкция машина, лесна и достъпна за ремонт. Преди години се наложи много спешно да правим ремонт на мотор за 1 ден, след предварителна уговорка със шлайфистите, вкарахме колата в 7 сутринта, а в 22 часа същият ден клиента си я взе с напълно обслужена глава с нови клапани и водачи, шлайфани вал и блок, по колата сме работили двама души. Явно вашите майстори или много ги мързи, или нарочно протакат нещата да вземат повече кинти :D
  Така е ...

Септември 16, 2015, 11:20:54
Отговор #438

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7171
Проблемът е, че майстора прави паралелно и други шкоди, пък и по принцип не е от тези, дето си дават много зор :) Иначе съм забелязал от опит, че нямам ли стимул да направя нещо по колите /дори и по-дербно/ в срок примерно до дадено пътуване, т.е. оставя ли го за по-късно, после направо годинясва покрай другите ми задачи...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 16, 2015, 13:07:05
Отговор #439

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Проблемът е, че майстора прави паралелно и други шкоди, пък и по принцип не е от тези, дето си дават много зор :) Иначе съм забелязал от опит, че нямам ли стимул да направя нещо по колите /дори и по-дербно/ в срок примерно до дадено пътуване, т.е. оставя ли го за по-късно, после направо годинясва покрай другите ми задачи...
Ако си бяхме по наблизо и двамата ,  те  посвещавах в два жанра от необятния свят на автомобилите. Само 4 фактора са
необходими - условия , развитие , постoянство и организация :). Здравето и времето са едно на ръка.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987