Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 271791 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 03, 2022, 19:36:03
Отговор #550

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
Африканец ок, но скандинавец как ще отоплява кабината ?
Каросерията е конструирана така за да може да поема топъл въздух от двигателя със специално вградени въздуховоди по кухините на прагове,колони .... Порше ползва същата идея :)
retrobs.com

Декември 03, 2022, 19:36:30
Отговор #551

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
дам.. на камиона също имам вебасто, което ми позволява да изключа двигателя през ноща.
благодаря ти за лекцията днес !
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 03, 2022, 19:54:15
Отговор #552

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Каросерията е конструирана така за да може да поема топъл въздух от двигателя със специално вградени въздуховоди по кухините на прагове,колони .... Порше ползва същата идея :)

Благодаря за уточнението за оригиналното отопление на Костенурките, Румба. Ползват се топлообменници/"калорифери", при които въздуха се нагрява от изгорелите газове  на ауспухувата система. А аз за момент почти изключих, че има и оригинално парно и че за него пита Боги. И то никак не е лошо това оригинално отопление, стига Костенурката да не е изгнила и някой да не е "творил" по каросерията, когато я е "кърпил".  Все пак за северните държави като Канада, Швеция, Норвегия и т.н. опционално са мантирани и бензинови печки.

Декември 07, 2022, 11:54:53
Отговор #553

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Нещо интересно на тема силов тунинг за най-масовия и с най-ниска мощност Кефер 1200/34к.с.. Произвежда се от 1960та година до 1978г. в Германия и впоследствие до 1985г. в Мексико - цели 25 години. У нас а и не само у нас това е един най-често срещания Кефери. Навремето един стар варненски майстор на двигатели на Кефери ме убеждаваше, че нищо не можело да се направи с 1200 кубиковия боксер. А в Германия са го тунинговали още от 50те години на миналия век дори във версия 30 кончета до 1960 и в последствие 34 кончета от 1960та година.
Ето го двукарбураторният кит по-долу на немеца Бернд Рийхард, бивш тестов инженер на фирмата Солекс. Двойка Солекси 34 PCI (със смукателни колектори и задвижване), слагани също на БМВ 700 и на NSU Prinz. Точно на една от най-мощните версии на NSU Prinz - версията 1200TT/65 кончета - фабрично са слагани по 2 такива Солекса 34ки.

Ето го и тюфа на Бернд Рийхард за този двукарбураторен кит. С пипнато/изцяло центробежно делко и тези карбове мощността се увеличава от 34 на 40 кончета при 4500 оборота. Това е 17.7% увеличение на мощността. Ако се пипне и рестриктивния стоков изпускател увеличението ще е 20-22%.




Навремето исках да си остана на стоковата кубатура и да направя точно това с моето 1200 кубиково боксерче - двойка Солекси 34 PCI + пипнато делко с къстъм характеристика на аванса + нерестриктивен изпускател (например ето този https://www.csp-shop.com/en/exhaust-heating/csp-high-flow-exhaust-251-001-030hf-30494a.html).

Писах му 2 пъти на Бернд Рийхард, но не ми отговори, а сайта му е малко кофти направен и не става да се пазари директно. Гледам, че наскоро е обновен сайта му и вероятно някой от наследниците му се занимава, щото той самият ако е жив трябва да подгонил 100 години. Карбовете и смукателните колектори са налични все още. Ето ги. Само задвижването на карбовете не го открих, но вероятно и то е налично.
https://riechert-motorentechnik.de/produkt/solex-pci/
https://riechert-motorentechnik.de/produkt/saugrohr-links/
И накрая какво в крайна сметка дава такъв тунинг, който увеличава стоковата мощност от 34 кончета на 40 ... 42 кончета. Ами доста дава и това се усеща на лекото 760кг. купе на 1200 кубиковия Кефер.
На стокова Костенурка 1200/34 кончета и дават ускорение от 0 до 100 км/ч за около 32 секунди, а тук слизаме на около 21 секунди. Динамиката/ускорението до 100-110 км/ч e близка до тази на 1500 кубикова/44 кончета Костенурка или до тази на Порше 356 1300 44 кончета от началото на 50те години на миналия век. Ето симулация на 40 кончета 1200 Костенурка с крива на мощността като тази в тюфа на Бернд Рийхард и клип на пипнатия ми 1200 кубиков мотор (около 40-42 кончета), но не с двойка карбове, а с пипнат стоков Солекс 30 PICT-3 (по-големи жигльори), пипнато делко/характеристика на аванса, по-голямо сгъстяване и 4 към 1 едно с изравнени дължини изпускателни  колектори с прилично гърне. Така, че все още може да се направи атмосферен тунинг в стил Порше 356 и по отношение на най-онеправдания и най-труден за силов тунинг (откъм части) 1200 кубиков боксер на Костенурките.



 
« Последна редакция: Декември 07, 2022, 12:59:09 от Nik1600GT »

Декември 07, 2022, 21:41:05
Отговор #554

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Брей, брей... и колко ще струва един такъв тЮнинг на костенурка 1200 от 34 на 40 кончета? С него аха-аха да достигне заводската мощност на най-древната серийна задномоторна Шкода 1000МБ с 988 кубиков мотор и 44 коня :))
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 08, 2022, 03:21:38
Отговор #555

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Една от второстепенните фунций на маслото е охлаждането. Взима горещина от главата и пада в оребрения картер да се охлади и качи пак горе.
Така може да си сложиш едно оил-кулерче някъде, с ел. перка на него, за допълнително охлаждане.
Даже може това кулерче да си го закараш опреде под жабката (с бакърени тръбички) и да си го пускаш зимаска.
Кой е казал че парното трябва да е с антифриз задължително ?
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 08, 2022, 09:55:22
Отговор #556

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Брей, брей... и колко ще струва един такъв тЮнинг на костенурка 1200 от 34 на 40 кончета? С него аха-аха да достигне заводската мощност на най-древната серийна задномоторна Шкода 1000МБ с 988 кубиков мотор и 44 коня :))

Няма такава 1000МВ 44 кончета! Навсякъде в нета, включително в чешките сайтове, уикипедия, и където се сетиш, я дават 42 кончета. Със сигурност тази мощност съм я достигнал (а вероятно и задминал) или нещо на Шкода 1000МВ конете и са куци, щото с малкия ми 1200 кубиков мотор (за който нямам претенции да е много над 42 кончета) реални 100 км/ч ги правя за не повече от 20 секунди, а на 1000МБ с купе, тежащо точно колкото на 1200 Костенурка, и дават 27 секунди до 100 км/ч и на клипове в нета за толкова и ги прави. Серийна Костенурка 1300  40 кончета на купе малко по-тежко от Шкодата стоково е на около 25 секунди до 100 км/ч. И напълно стокова 70сетарска 34 кончета 1200 Костенурка, ако само се пипне "удушения" с малки жигльори заради екология Солекс 30 PICT -3 карб и се сложи хубава изпускателна система, ще ги вдегне 100км/ч за не повече от едни 26 - 27 секунди. Щото като като се пипнат карба и изпускателя освен, че ще повишим малко мощността, 100км/ч вече ще се направят на 3та предавка (дишаме по-добре във високите  ;)), а иначе се правят на 4та и там се губят доста секунди.
А за това колко струва един такъв тунинг -  карбове със смукатели и задвижване на карбове + пърформанс изпускател/гърне - всичко ново от Германия (евентуално карбовете ще са възстановявани, но германица ги възстановява до ново състояние) е около 1100 евра - по около 400 евра са карбовете и изпускателя и още около 300 евра общо за фабрични смукателни колектори и задвижване на карбовете. Само карбовете със смукателните колектори и задвижването на карбовете - около 700 евра.  Като гърнето така или иначе е консуматив и все някога ще се сменя. Аз бих ги дал, но сега не съм на вълна 1200 кубика. Ако се ползват 2ра ръка серийни карбове (например стоковите Солкеси 30ки от 1200/1300/1500) и някой "сдела" смукатели и задвижване за карбовете, някакви по-сериозни пари ще струва само пърформанс изпускателя/гърнето - около 400 евра за неръждавейка, като има и по-евтини варианти. Ето как ускорява 1000МБ и виж по-горе как ускорявам аз на клипа и дори не съм с 2 карба, но пък съм с хубава изпускателна система (много по-добра от стоковата) и пипната характеристика на аванса в добавка към пипнатия карб и малко по-високо сгъстяване.


 
« Последна редакция: Декември 08, 2022, 11:35:36 от Nik1600GT »

Декември 08, 2022, 19:14:45
Отговор #557

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
И още нещо интересно, доста непознато и екзотично за България - VW 1300 Brasilia. Версията от 1980та година е на алкохол, двукарбураторна е  ;D и е точно 42 кончета, колкото и 1000МБ. Но по официални данни на доста по-тежко купе от 896кг. ускорението на този  VW 1300 Brasilia от 0 до 100 е за 23.5 секунди, а на тестове на Кутро Родас, публикувани и в укипедията https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Bras%C3%ADlia,  е дал 23 секунди. Ето го този VW 1300 Brasilia на снимка по-долу. В нета/тубата не можах да намеря клип с ускорение от 0-100 на VW 1300 Brasilia, но същият двукарбураторен 42 кончета 1300 кубика боксер е монтиран от 1979 до 1983 и на бразилски Костенурки и на доста по лекото купе на Костенурка времето от 0-100 слиза на около 20-21 секунди (на клипа). А бразилецът на клипа има претенции, че ги прави тези 100 км/ч за 19 секунди  ;D. Така или иначе и тук нещата още от завода не са в полза на 1000МБто.
Само да не се окаже, че е доста по-тежко МБто от тези максимум 787 кг., на които попадам в нета за него като тегло. Иначе го дават МБто най-често 755кг. в официални документи в нета, мярнах го и 775 кг., дават му някъде и "сухото" тегло (т.е., без течности) от 725кг. ииии ... бабината му трънкина, но важното е, че повече от 787 кг. не намерих да го дават никъде. Ако все пак МБто е чувствително под 800кг. (което явно е така) на тея 42 кончета 27секунди от 0-100 е доста слабо време.
ПС. Тея 40 кончета, които споменава Кранки, не са за подигравка! Точно от 40 кончета с дефакто тунингован двигател от 25 кончева Костенурка 1100 тръгна и Порше през 1948 година и всички знаем докъде стигна. Така, че нека бъдем малко по-скромни дори и когато говорим за 40 кончета мотори. Винаги може и повече. А увеличаване на мощността с едни 17-18% само с външна модификация (без да се отваря мотора) и де факто само с преминаване от един еднокамерен карб към 2 еднокамерни карба си е доста прилично постижение. И освен, че Костенурката върви по-добре, двукарбовия сетъп дори дава икономия в сравнение с един централен карб, който е на близо метър разстояние от двете глави и храни неефективно. Не е случайно това, че всички Поршета 356 - включително и най-слабото 356 1100 кубика 40 кончета -  са с два карба! И не само 356 - на практика абсолютно всички класически 4ри и 6 цилиндрови модели на Порше в продължение на около 20 години са двукарбураторни, докато в един момент (края на 60те/началото на 70те години на миналия век) не се преминава масово към инжекцион. 

« Последна редакция: Декември 08, 2022, 21:08:06 от Nik1600GT »

Декември 08, 2022, 22:42:31
Отговор #558

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Няма такава 1000МВ 44 кончета! Навсякъде в нета, включително в чешките сайтове, уикипедия, и където се сетиш, я дават 42 кончета.
Зависи дали дават мощността по DIN или по SAE... имам оригинална чешка книга с ТТ данните, но ме мързи да ровя сега, а и няма смисъл. Шкодата я дадох само като пример за безсмислието според мен да се влагат пари в подобен силов тунинг, за да се извадят още някакви си само 6 коня отгоре. Сам знаеш, че в момента двойка оригинални карбове вървят от 1000+ евра нагоре и то без колекторите, а не вярвам навремето като нови да са били по-евтини спрямо тогавашните доходи. Иначе по онова време е имало достатъчно задномоторни малолитражки с по-добри стокови характеристики, като Рено 8, Симка 1000, Фиат 850... но може би шкодата е била с най-изгодна цена.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 09, 2022, 10:52:32
Отговор #559

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Зависи дали дават мощността по DIN или по SAE... имам оригинална чешка книга с ТТ данните, но ме мързи да ровя сега, а и няма смисъл. Шкодата я дадох само като пример за безсмислието според мен да се влагат пари в подобен силов тунинг, за да се извадят още някакви си само 6 коня отгоре. Сам знаеш, че в момента двойка оригинални карбове вървят от 1000+ евра нагоре и то без колекторите, а не вярвам навремето като нови да са били по-евтини спрямо тогавашните доходи. Иначе по онова време е имало достатъчно задномоторни малолитражки с по-добри стокови характеристики, като Рено 8, Симка 1000, Фиат 850... но може би шкодата е била с най-изгодна цена.

По DIN е 42 , а по SAE според мен са 48 - това ми излиза в няколко сериозни документа и сайта в нета. Както и да е, не е толкова важно, прав си.
Да, тези 6 кончета, които ако се пипне и изпускателя ще станат около 8, са малко. Но за двигател от сорта на 100-150 коня. На 34 кончета увеличаване на мощността с 6-8 кончета не е никак малко и ще се усети приятно. Все пак и тук нещата са като за полупълната и полупразната чаша. Зависи от гледната точка.
За цените на карбовете не си прав. Това не са твоите хоризонтални Делорто или Вебери, нито пък моите вертикални. А са прости единични/еднокамерни Солексчета 34 PCI. Не са на 1000 евра. Много по-евтини са. Въпроса е, че поизчезнаха, защото са модел от  средата на 50 години на миналия век и мисля, че не е имало ново производство в последните години и се поизчерпаха. Все пак с 5 - 10 минутно ровете в нета намерих няколко комплекта. В Дания или Норвегия не помня беше за нещо от сорта на 380 евра и т.н. Ето го в Германия със оригинални смукателни колектори на инж. Бернд Рийхарт за 680 Евра (с читави карбове, а не като накой наши колеги, които продават скрап).
http://www.kaeferklein.de/shop/themes/kategorie/detail.php?artikelid=181349


А за тези машини от сорта на Симка 1000, Рено 8 и Фиат 850 - не са никак лоши, но не са моите. Да, повечето им модели са малко по-пъргави  и харчат по-малко от стокова Костенурка с близки характеристики (отношение мощност/тегло), но просто не са моите. И ако сега пуснат нов 60тарски Фият 850 и 60тарска Костенурка коя кола ще се търси и купува повече  ;) !? 
Всъщност това за динамиката дори не е съвсем вярно. Един от моделите на Фият 850 на тегло от само 670 кг и мощност 37 кончета има почти същата динамика и мах скорост като 1300 Костенурка с тегло 780 кг. и мощност 40 кончета. Като отношението мощност/тегло на Фиата дори е малко по-добро! Единствено Фиата е малко по-икономичен, но със сигурност е малко по-"чуплив" и по-скъп за поддръжка. И нещата пак са на кантар и въпрос на вкус. 
« Последна редакция: Декември 09, 2022, 11:46:25 от Nik1600GT »