Драгия читател много добре си представя разказаното и без принудително изобразяване.

Много интересен разказ. Има и картинки. Можеш да си направиш електронна книга. Със текст и снимки. Помисли над това. Другото е въпрос на предпочитание и съчетание. Каквото снижаваш- снижавай, обаче помисли за картера. Някаква шина под него. Все някога ще подскочиш някъде. Помисли и за подсигуряване на ботушите, срещу събиране. Ниско и твърдо окачване влияе зле на коша. Добре е да бъде поне ,,спънат" напречно. Ако има къде, най-добре e напречно-диагонално. За двигател, ако трябва да бъде адекватен за състезания мотор, подходящ за спорт + задно предаване, това е V6 с 24 клапана от Омега- X25XE. Не зная, дали може да му се намери скоростна кутия+маховик+съединител, защото тези двигатели, масово са с автоматична трансмисия.

Имаше преди години един човек, който монтира такъв двигател в Пежо 505.

Понеже Пежо кутията не пасва на Опел двигателя, внедри шестака заедно със трансмисията от Омега. Само, че беше пропуснал важна подробност. Между скоростната кутия на Пежо 505 и диференциала има ,,торк тюб". Вътре в нея има кардан. Да, ама при Омега, не е така. Наложи се да се преправят и други части след скоростната кутия. Накрая се получи Опел с визията на Пежо. А, Пежо имат предноприводни модели, които са с 24-клапанови, V6 двигатели. Например 605 3,0 24V, 200 к.с. . Много красив и вървящ двигател, който има и много красиви криви на мощност и въртящ момент.

Наред с това, Пежо 605 има версия с двигател V6 12 клапана. Това е 3,0 литровата модификация на двигателя PRV6, 170 к.с. .

Която може да се сдружи със скоростната кутия на Пежо 504/505, стига да се съчетае със съответния кожух за това. Защото и 504, и 505q заводски имат версия със двигател PRV6. Докато 24 клапановия двигател, не зная, дали пасва към кожуха за 12-клапановия двигател. Технически и икономически, по-добрия избор е 12-клапановия 6-так. Истаната е между двата - PRV6 Turbo. По-мощен от форсирания 24-клапанов 6-так, по-здрав, по-надежден и по-икономичен от асмосферната ,,вентилка".

Спокойно можеха да го направят по този начин. Няма по-яко нещо от двигател с 2 клапана на цилиндър+ принудително пълнене. Сега, като се замисля се сетих и друго. Не помня, дали успяха да го узаконят. Момчето беше правило и промени по визията на Пежото. Грамотно го беше направил, въпреки всичко. По едно време спрях да следя проекта и така. То, малко встрани от темата ти, ама все пак е по същество.
Разхода на Омегата не е критерий. Този модел е типичен извънградски автомобил. Като най-отгоре на всичко е челното съпротивление на купето. След това са много дългите скорости и главно предаване. Ако си карал такава може би си забелязал, че при движение в града, 4-та предавка рядко се употребява. Ползват се 1-ва, 2-ра и 3-та. От 4-та няма особен смисъл и когато се ползва в града, разхода на гориво се повишава.

При изпреварване, почти винаги иска 1, понякога и 2 предавки надолу.

Като Мерцедес е. От 80-90 км/ч. и на 5-та предавка, което е лошо отношение към автомобила, не става ускорение. И на 4-та предавка не е достатъчно за чевръсто и точно изпреварване. Виж, когато се включи 3-та, всичко идва на място. И двигателя, хич не се върти с високи об/мин. в това положение. Напълно подходяща предавка за тази скорост и по-нататъшно ускоряване. Като на 3-та скорост, Омегата бързо развива 100-120-130 км/ч. . Което не е максимума. Понякога ти трябва още малко за да се прибереш, а смяната на предавка в този момент, първо ти забавя скоростта и второ, че губиш време от самото превключване. Накрая, губиш И от двете. За това е много удобно, че може да се ускори и до 140-150 км/ч. на 3-та предавка.

Тези качества са характерни за почти всички автомобили от класа на Опел Омега. Те, не са от типа, ,,5-та скорост+ 4000 об/мин =130 км/ч.", а са от вида ,,5-та скорост+3500 об/мин. =150 км/ч." . Най-важната стойност за голям автомобил с ,,дълъг диференциал" и предавки, не са киловатите, а въртящия момент. Омега с 4-цилиндров мотор, не е рязък автомобил. По-скоро е постоянен и се набира равномерно. Тя и скоростта не се усеща. Комфортен автомобил е. Икономичен, вярно е.
По друг начин стоят нещата, когато двигател от Омега се прехвърли в Аскона. Друго е усещането, когато такъв мотор се монтира в ръбеста и лека каросерия+ къси предавки и подобен диференциал. По-скоро е чувство, че шофираш влекач, отколкото Класически спорт. Не твърдя, че не върви и няма да бяга. Твърдя, че не може да се очаква движение, като това на C20XE, например. Много ми хареса коментара за ръждивите Опели.

Ръжясала Аскона с Омегов мотор, не е страшна. Виж, ръждясал Кадет с 2 врати и заводски двигател С20ХЕ е страшно. Няма Омега с С20ХЕ. Но пък има Омега, Кадет и Вектра с двигател C20NE.

Който представлява много добра, много здрава, надеждна и дълговечна машина. Поддръжката му е по-лека, по-лесна и поне 2 пъти по-евтина от тази на С20ХЕ. Не зная, дали оригинално има картер за С20ХЕ, предназначен за надлъжно монтиране. Докато за С20NE, съществуват различни разновидности картери. Предназначени за предно предаване, за задно предаване и за двойно предаване Опел.

Двигателя 2400 куб.см., представлява увеличен С20NE. Развива 125 к.с, не е малко. И въртящ момент има много добър. И при много приятни за шофиране об/мин. . Пак си е влекач. Такива работи. Вярно, че съм привърженик на двигатели с 2 клапана на цилиндър. По-лесно е с тях. Теглят много добре още от ниски об/мин. . Те и за това са толкова харесвани. И за предно предаване, и за задно предаване, дори за 4х4. Където ,,вентилки" работа не вършат, а само шум вдигат.