Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 271885 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 02, 2014, 01:11:01
Отговор #220

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Имаш предвид че отработилите газове влизат в купето през отоплението предполагам? Правилно ли разбирам, че ролята на въздуховод за предна част на купето, се поема от самата кухина на прага, а не са някакви отделни въздуховоди?
« Последна редакция: Февруари 02, 2014, 01:15:08 от michev »

Февруари 02, 2014, 09:10:46
Отговор #221

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Аз смея да твърдя, че топлото на тази кола тръгва в пъти по-бързо от на такава с водно охлаждане. Поне при мен е така. Замислете се само за колко време ауспуха се стопля и за колко време охладителната течност в системата достига температурата му? ;D
Ники, нямам предвид да не се  кара - и аз карам моите винаги когато имам възможност - не стоят в гаражите под името "проекти" както някои колеги които искат да правят музейни експонати. Просто ей така леко ми се сви сърцето като я видях обледена :
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Февруари 02, 2014, 11:15:37
Отговор #222

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Аз смея да твърдя, че топлото на тази кола тръгва в пъти по-бързо от на такава с водно охлаждане.

Прав си  :) ... но е малко по-слабо (топлото)  все пак от на водно и зависим от оборотите на двигателя ... топлото се "вкарва" от турбината, а тя пък зависи от оборотите ...

Февруари 02, 2014, 11:25:36
Отговор #223

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Имаш предвид че отработилите газове влизат в купето през отоплението предполагам? Правилно ли разбирам, че ролята на въздуховод за предна част на купето, се поема от самата кухина на прага, а не са някакви отделни въздуховоди?

Е нееее  >:D ... отработени газове е по-добре да не влизат в купето (ако пък аз сега съм те разбрал правилно). Те служат само за да затоплят чистия въздух, който турбината вкарва в купето. Ето го този т.нар. "ТОПЛООБМЕННИК" какво представлява на практика. При бръмбарите тези топлообменници са два, разбира се (това е боксер).

 

Отработените газове влизит и излизат през това "животно"  (и си излизат и през ауспуха в крайна сметка, който се вижда къде трябва да е вързан за топлообменнка) и служат само да затоплят чистия въздух, който пък го прекарва пак през това "животно" турбината.
А тези въздуховоди се сменят и преставляват ето това ...



Кола нагнила ето така трудно ще има парно :)



Но бръмбърате са на ШАСИ ... цялата "КОРУБА" (горната част на купето)  се маха и ВСИЧКО ДОЛУ (а и по "КОРУБАТА"  : ) МОЖЕ ДА СЕ ПОДМЕНИ С НОВИ ПАНЕЛИ  ... като едно ЛЕГО ... е без заварки няма да се мине де :)



На практика към днешна дата дори и в "домашни"/БГ :)  условия  МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ ЧИСТО НОВ БРЪМБЪР ДО ПОСЛЕДНОТО БОЛТЧЕ! Има абсолютно всичко. Стотинки да има само :).
« Последна редакция: Февруари 02, 2014, 11:38:50 от Nik1600GT »

Февруари 02, 2014, 15:08:48
Отговор #224

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
ОК, сега стана ясно, благодаря за подробния отговор :D

Февруари 02, 2014, 17:40:14
Отговор #225

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Колеги, днес вече сериозно покарах машината. Много здраво каране на Аладжата, а  и в града (по трасето Златните - Св. Константин и Елена - Варна). На Аладжата така май не съм го понастъпвал даже и на сухо, а до мен този път имаше и навигатор  :).  Това са вероятно най-хубавите клипове, които съм правил с този 1200 кубиков  двигател (в HD формат). Но по-важното е, че и най-много вървим в момента и саунда на двигателя е разкошен  >:D! Учудващо добре се държи на пътя като цяло колата (отпред съм с всесезонни Кумхо, отзад със зимни Клебери), но най-много ме учудва (приятно) двигателя - на това ледено и влажно време просто мърка. И имам известно обяснение - в добро здраве е и просто тук няма никаква елекроника, което в такова време (поне при стар автомобил, а и не само при такова време май :) ) със сигурност е голям плюс.
И понеже темата е за тунинг - половината тунинг винаги е донастройка на това, което е качено на колата. От поне 2-3 месеца не съм пипал нищо,  а карба, свещите, центровка, клапани и т.н. са повече от ОК.
Заради това, което се вижда и чува от клиповете засега не искам да пипам нищо  ;), а това в момента би трябвало да е около 37-38-39 кончета въздухар. Карал съм и още три 1200 кубикови , два от тях много добри, но тук нещата просто се получиха. Всъщност за момента "тунинга" е много добри настройки на най-големия стоков карб за 1200 (Солекс 30ка, доста капризен е между другото; повечето 1200 са със Солекси 28ци), малко по-лек маховик (стоков, не е олекотяван от "майстори"), малко по-висока степен на сгъстяване и 4 към 1 изпускателни колектори с прилично гърне (средно от Поло).
Ако няма да се минава на 2 карба (имам го като опция все още : ) ) можем да сложим една "фуния" на карба с (задължително) по-голям главен горивен жигльор и да поотворим/"понатиснем" още малко клапаните с едни кобилички с отношение 1.25 :1 ... и това ще се усети  ;). Както и ако свалим едни -140/-150кг (т.е. без навигатора и още малко "излишни железа" из колата)  ;D

Ето клипа на Аладжата



И по трасето Златните - Дружба - Варна

&feature=youtu.be.
« Последна редакция: Февруари 02, 2014, 19:35:17 от Nik1600GT »

Февруари 02, 2014, 19:53:56
Отговор #226

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
 :)
« Последна редакция: Февруари 02, 2014, 20:03:09 от Nik1600GT »

Февруари 02, 2014, 20:01:50
Отговор #227

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
И нещо за тунинг на 1600. Спецификация (по-точно част от нея) на въздухара на легендарното състезателно Порше Залцбург Кефер от началото на 70те.  И един прекрасен клип ... документални кадри от състзания (със здрав саунд  >:D ) ... интервюта и т.н.
Това е каласически и напълно издържан 2вукарбураторен тунинг + сътоветните валове, глави, степен на сгъстяване, изпускател и т.н. ... карбовете са двойка рейсингови Вебери 46ци IDA (подобни на серията IDF монтирани на Алфа 33 например)  ...  от 1600 кубика въздухар излизат едни "здрави" 130 кончета при около 6000 оборота. И това на около 700 кг купе е повече от прилично :).







« Последна редакция: Февруари 02, 2014, 20:55:18 от Nik1600GT »

Февруари 20, 2014, 19:48:27
Отговор #228

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Понякога подаръците идват и след ... дядо Коледа  :). Ето ги прословутите въздухарски глави за 1600 ... нови  ;) ... необорудвани (пърформас клапани  и пружини имаме). Така, че заглавието на темата е актуално и нещата вече просто нямам как да не се случат.







И малко консумативи :)



А тези дни без малко да намразя 1200 кубиковия въздухар заради ... кофти бензин. Взе да тресе и прекъсва на ниските ... придърпва ... работи като трактор. Почнах от токовете (свещи, кабели, чукчета, палци и т.н.) понеже това съвпадна и с ходенето на автомивка. Не иска и не иска. Накрая, след 2 дни "обикаляне" на токовете и преди да реша евентуално да свалям карба и там да търсим ключа за бараката,  заредих 100 октана + малко чист спирт ... навъртях към 150-200 км около Варна и ... сега работи на часовник :).
« Последна редакция: Февруари 20, 2014, 19:54:40 от Nik1600GT »

Февруари 20, 2014, 21:32:50
Отговор #229

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
От привързаност към идеята да си максимално близко до оригинала ли караш с чукче, вместо с безконтактно запалване?